Вижте какво описват и анализират властите зад Океана

Държавният департамент на САЩ публикува годишния си доклад за зачитането на човешките права за 2021 г. В документа е описана и анализирана ситуацията в 198 държави и територии по света.

В началото на частта за България е записано, че властите у нас са предприели стъпки за преследване и наказания за служители, извършили нарушения на човешките права и участващи в корупционни схеми. „Действията на правителството обаче са недостатъчни и безнаказаността е проблем”, отбелязват от американския Държавен департамент.

В доклада за България са анализирани условията в затворите и арестите; отношението към задържаните и лишените от свобода; обвиненията за полицейско насилие по време на протестите през лятото на 2020 г.; разследването на незаконно подслушване, включително на политици, журналисти и магистрати; протичането на изборите за парламент и президент; темата за корупцията по високите етажи на властта; спазването правата на работещите; сигнали за дискриминация на хора на различни принципи.

 По отношение на опазването на правата на осъдени или задържани в доклада се цитират данни на Българския хелзинкски комитет, според които „полицията безнаказано малтретира физически задържаните в арестите и тази практика е широко разпространена”. БХК се позова на собствено проучване, според което една трета от задържаните в полицейски участък в Бургас се оплакват от физическо насилие, включително чрез токови удари.

„През август главният прокурор докладва на Народното събрание, че 12 от 15-те разследвания за полицейско насилие, започнали след антиправителствените протести през 2020 г., са прекратени поради липса на доказателства", пише още в документа.

„През септември специална комисия в Народното събрание установи, че властите са разпоредили подслушване и наблюдение на най-малко 934 лица, включително политици, магистрати и журналисти, по време на антиправителствените протести през 2020 г. През юли Прокуратурата отрече каквито и да било незаконни действия, признавайки, че е използвала технически методи в текущо разследване за държавен преврат. През септември Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства заяви, че тяхна проверка е установила, че поне двама участници в протеста са били обект на незаконно подслушване, включително политик”, продължава докладът.

В него се говори и за разследването за полицейско насилие срещу демонстранти под колоните на Министерския съвет. Американските експерти отбелязват, че по казуса е била създадена специална комисия в НС. „На 13 август членовете й гледаха кадри от охранителните камери от сградата на МС, на които се вижда как няколко униформени полицаи влачат протестиращи с белезници зад една от колоните, ритат ги и ги удрят с бухалки. Сред задържаните протестиращи има и момиче с разкъсани дрехи, до което се приближава полицай и снима със телефона си”, пише в доклада.
 
Според служебния вътрешен министър Бойко Рашков, който свидетелства пред комисията на 17 август, не всички замесени служители на МВР са били идентифицирани. Само четирима са били дисциплинарно наказани през юли 2020 г. – трима са осъдени, а един е отстранен. Рашков казва още, че няма доказателства за това някой от полицаите да е бил преследван. На 15 август Прокуратурата публикува съобщение, в което се твърди, че срещу четири лица са повдигнати обвинения, но не се уточнява кога се е случило това и кои са въпросните хора.

По темата за провеждането на избори за парламент и президент в доклада се отбелязва, че не са получени сигнали за сериозни нарушения. 

Във връзка с анализите на разследвания за корупция по високите етажи на властта у нас Държавният департамент на САЩ цитира данни, изнесени от Прокуратурата. Според тях тя е работила по 274 досъдебни производства през 2020 г., в резултат на които са внесени 17 обвинителни акта с 56 лица и са постановени 5 осъдителни присъди. 

В доклада се споменават и твърденията за нерегламентирани обществени поръчки и авансово преведени от предишните управляващи големи суми за все още неизвършени дейности и услуги. Споменава се и присъдата за митнически служители за получаване на подкупи от шофьори, преминаващи през ГКПП „Лесово". Упоменат е и казусът с бившия председател на Държавната агенция на българите в чужбина Петър Харалампиев и още трима служители на агенцията. Четиримата са обвинени в получаване на подкупи и търговия с влияние за подпомагане на чужди граждани при получаване на български паспорти.

 Целия доклад може да видите ТУК.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Маргарита Стоянчева