Това заяви председателят на Сдружението на украинските организации в България
Според председателя на Сдружението на украинските организации в България Олена Коцева, бежанците по-скоро не биха отишли в базите в Елхово и Сарафово. По думите й някои от тях биха предпочели да се върнат в Украйна.
Днес е последният ден от програмата за подпомагане на хотелиерите, настанили украински бежанци с по 40 лева на човек. Голяма част от собствениците на хотели не кандидатстваха за продължаване на програмата, тъй като сумата от 15, вместо 40 лева, на ден не ги устройва, а и повечето места за настаняване вече приемат чужди туристи с предварителни резервации. Днес се очаква голям брой украински бежанци да напуснат хотелите в „Слънчев бряг”. Вицепремиерът Калина Константинова обяви, че спира разселването на украинци към вътрешността на страната. Те ще бъдат настанявани в буферни зони в Елхово и Сарафово.
Държавата спира извозването на украинци от Черноморието към бази в страната
Остават въпросителните пред хотелиерите. От бранша казват, че чакат указания от Агенцията по бежанците. Постъпвайки в буферния център, всеки бежанец ще бъде питан дали иска да остане там, или да се възползва от други места за настаняване.
Веселин Данев е собственик на хотел в „Слънчев бряг”. Той заяви в ефира на „Здравей, България”, че буферните бази категорично не могат да поемат потока от бежанци, които са били настанени досега в хотелите. Христо Караилиев е мениджър на друг хотел в курортния комплекс, от който трябва да напуснат 871 души. Едва 122 от тях са заявили желание да бъдат настанени в други бази у нас. Останалите, по думите му, разчитат на собствен транспорт и настаняване. Според Елена Андонова, която също е хотелиер, страната ни е направила повече от достатъчно за украинските бежанци и е време само крайно нуждаещите се да бъдат преместени в държавни бази.
„Условията са базови, но не са критични. Далеч са от лукса на хотели тук”, коментира базите в Елхово и Сарафово зам.-областният управител Пламен Янев.
Първите съмнения у групата украинци, които вчера бяха преместени в Паничище, се зародили още по време на пътя им натам. 30-те минути изкачване в гъстата гора на Рила били достатъчни за бежанците да решат, че почивната база, в иначе предпочитания, особено през лятото, български курорт, не е по техния вкус. Настаняването се случило бавно, а в стаите било мръсно и миришело лошо, разказват бягащите от войната.
Константинова: Украинците ще бъдат настанени в буферните центрове в Сарафово и Елхово
„Нямаме аптека, нито магазини. Нужни са лекарства, които приемаме непрекъснато. Не можем даже вода да си купим, няма автобуси, в стаята няма балкон, нито сушилня – нищо”, оплакаха се бежанците. В почивната база цари недоволство и заради факта, че изглежда трудно някой от бежанците да намери работа. Най-близкият град - Сапарева баня, е на 10 километра, а дотам обществен транспорт няма. Преместването в Паничище лишава част от хората от финансова подкрепа. Недоволни, бежанците са и заради условията на живот в стаите. От почивната база обаче увериха, че са осигурили всичко необходимо.
„Тонът на г-жа Константинова е под всякаква критика”. Така Олена Коцева коментира видеообръщението на вицепремиера. По думите й сред украинците има много травмирани хора, които са чувствителни, и Щабът трябва да се консултира с екип от психолози. Причините автобусите, които трябваше да превозят бежанци към вътрешността на страната, да са празни, по думите й са много.
Бежанците в Паничище - недоволни от условията
„Те не искат да на места без достъп до медицина, без достъп до интернет. Това не са хора от пещерна ера. Това са много прогресивни хора, които преди този масиран обстрел са живели много по-добре от средната класа в България”, каза още Коцева. Според нея този проблем с условията за настаняване съществува само у нас, защото страната ни е решила да подпомогне единствено туристическия бранш. Финансирането за всички държави в ЕС е едно и също, подчерта тя.
„Палатки и лагери няма никъде в Европа. Палатки имаше само по КПП-та. Между другото, Румъния е организирала всичките неща много по-добре от нас”, Олена Коцева оспори думите на Калина Константинова.
Напрежението с преместването на бежанците от хотели край морето към буферни центрове, а не към държавни бази, отекна и в Брюксел, откъдето дойде коментар на премиера. „Държавата вече не може да подкрепя такова луксозно пребиваване. Сега е време за друго - нормални условия, но не са лоши”, каза Кирил Петков.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Калина Петкова