Така 1 мегаватчас би струвал близо 300 лева

От „Булгаргаз” направиха корекция на поисканото увеличение и вече настояват от 1 август природният газ да поскъпне с безпрецедентните 60%. Така 1 мегаватчас би струвал близо 300 лева. Темата с цената на газа със сигурност е един от най-горещите камъни в градината на новата власт. Ако искането на „Булгаргаз” бъде одобрено, новият министър Росен Христов ще трябва да взима тежки решения.

Комисията за енергийно и водно регулиране разгледа днес доклада за 60% по-висока цена на газа от 1-ви август. Следващата седмица предстои заседание по темата, преди да бъде взето окончателно решение. На този фон - производители казаха пред NOVA, че окончателно затварят бизнесите си.

Окончателно: „Булгаргаз” предлага поскъпване на газа с 60%

Мирчо Ценков е един от малкото останали производители на хляб в Монтана. Цената на един хляб ще е поне е 3 лева, изчислява производителят. Сега сметката му за газ е средно 4 хиляди лева, ако стане 7, ще му е по-изгодно да затвори. „Не е възможно да се справим. Производството не ми разрешава да плащам такива скъпи консумативи. Аз нямам такова производство, за да мога да поема тези големи разходи”, казва хлебопроизводителят.

Според експерти все повече домакинства ще се откажат от използването на газ и ще преминат на отопление с климатик. Високите сметки за отопление на газ стреснали семейство Бобеви още миналата зима. Спрели парното и минали на ток. 

„Сметката, която ни изплаши, беше декемврийската още - 450 лева. И бързо взехме решението, защото имаме климатици във всяка една стая”, спомня си Пламена Бобева. Сега котелът им за газ топли само вода. „Дори сега, в летните месеци, само за баня сметките са около 150 лева. Ние сме четиричленно семейство, ползва се миялна, пералня, така че друго като консумация на топла вода няма, освен да се къпем”, допълва жената. За да излезе сметката, ще сложат бойлер.

ЗА ЧЕТВЪРТИ ПОРЕДЕН МЕСЕЦ: Без утвърдена цена на газа у нас (ОБЗОР)

Експертите не са оптимисти и очакват цената да расте още. „Тенденциите на всички подпазари са - газът расте нагоре. Ние - искаме, не искаме - това е цената, която трябва да плащаме”, казва Иван Хиновски, който е председател на Българския енергиен и минен форум.

Най-голямата топлофикация в страната - тази в София, разчита на газ. За да оцелеят - очакват държавата да върне компенсациите, обясниха за NOVA от асоциацията на топлофикациите. Според Кремен Георгиев от Асоциация на топлофикациите, единственият изход е компенсации от страна на правителството, за да не се стига до натоварване на сметките на абонатите. Други експерти смятат - дори и скъп, важното е газ да има.

Окончателната цена на газа ще стане ясна до дни.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.