![Снимка: iStock](https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1668407319.jpg)
Снимка: iStock
Наташа Приц Мусар беше независим кандидат и спечели на втори тур
Независимият кандидат Наташа Пирц Мусар стана първата жена президент на Словения, след като спечели втория тур на президентския вот в неделя, съобщава БТА.
Пирц Мусар е подкрепена от 54 на сто от избирателите при преброени 99,99 на сто от бюлетините. Тя се явява като независим кандидат на изборите, но за балотажа е подкрепена от лявоцентристкото правителство, чийто кандидат не успя да събере достатъчно гласове на първия тур, за да продължи напред в президентската надпревара.
54-годишната Наташа Пирц Мусар е адвокат в сферата на медийното право и човешките права. Сред клиентите ѝ е била и родената в Словения Мелания Тръмп, съпругата на предишния американски президент Доналд Тръмп. Пирц Мусар е работила и като журналист и телевизионен водещ.
Съперникът ѝ - бившият външен министър Анже Логар, подкрепян от дясноцентриската Словенската демократическа партия (СДП), печели 46 на сто от гласовете на балотажа.
46-годишният Логар е член на СПД на предишния премиер Янез Янша, който претърпя поражение на парламентарните избори през април от лявоцентристката екологична формация "Движение Свобода" на сегашния премиер Роберт Голоб.
Адвокатка на Мелания Тръмп на път да стане президент на Словения
Избирателната активност на втория тур достигна 53 на сто, докато на първия бе близо 52%.
"Ще направя всичко възможно да бъда президент на всички, да се боря за основните човешки и конституционни права и за демокрация", заяви Пирц Мусар в речта си при обявяването на победата ѝ в Любляна.
Тя каза още, че ще се бори за обединение на политиката по стратегически въпроси, като висококачествено здравеопазване и сигурност.
Логар я поздрави за победата и двамата си стиснаха ръцете пред камерите в Центъра за изложения в Любляна, където двамата поотделно направиха изявленията си.
Премиерът Роберт Голуб приветства Пирц Мусар на страницата си във Facebook. "Поздравявам Ви за избирането, което е доказателство, че гражданите искат да живеят в страна, в която ще се спазват основните елементи на демокрацията", гласи постът му.
Президентът на Словения има до голяма степен представителна функция. Той е главнокомандващ на въоръжените сили и номинира някои от най-високопоставените държавни служители, в това число управителя на Централната банка и конституционни съдии. Повечето от номинациите на държавния глава обаче трябва да бъдат одобрени от парламента.
Вторият петгодишен мандат на настоящия президент Борут Пахор изтича през декември и той няма право да се кандидатира отново.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.
Редактор: Цветина Петрова