Президентът Румен Радев е на посещение в Гърция

12 години след края на проекта за нефтопровод между Бургас и Александруполис, България и Гърция правят нов опит за реализацията му. Този път обаче идеята е трасето да е наобратно – нефт да се разтоварва в гръцкия град и да достига чрез тръбопровод до България.Целта е така да се избегнат опашките от танкери и скъпите такси за преминаване през морските проливи. Освен това така ще има и маршрут за доставка на петрол, който не е руски. Затова и президентът Румен Радев е в Гърция, където се срещна с премиера на страната Кириакос Мицотакис. Беше подписан и меморандум, който дава началото на повторния опит за осъществяване на газопровода.

"България и Гърция се утвърдиха като стратегическа ос на стабилност, като това вече променя енергийната карта в Югоизточна Европа и Централна Европа. Днес подписваме две важни споразумения, които са продължение на усилията ни в тази посока". Това обяви президентът Румен Радев в Атина, където подписа двустранни споразумения за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод от Александруполис до Бургас, гарантирането на газовите доставки и съхраняването на природен газ.

„С президента на България подписахме две споразумения, които укрепяват енергийното сътрудничество. Те са още една стъпка към стратегическата цел за европейска автономия. Тяхното значение надхвърля границите на двете страни и се превръща в политическо събитие, което засяга целия континент“, заяви на свой ред гръцкият премиер Кириакос Мицотакис на съвместна пресконференция с българския държавен глава.

"Сътрудничеството между България и Гърция се задълбочава с меморандума за сигурността, доставките и съхранението на природен газ. Компаниите от двете страни ще могат да се възползват от съхраняването на газ в Чирен От друга страна българските компании могат да ползват хранилището в Ревитуса. Така двете държави ще разполагат с определени резерви в случай на необходимост. Това превръща България и Гърция в кръстопът за пренос на газ, не само за Балканите, но и за Европа", подчерта гръцкият министър-председател. 

 

"Рестартът на нефтопровода "Бургас-Александруполис" е още една стъпка към стратегическата цел за европейска автономия на енергийните източници. Неговото значение надхвърля границите на България и Гърция и се превръща в политическо събитие, което засяга целия континент. То се основава на солидарността между страните от ЕС. Много често сме говорили с г-н Радев, че това събитие идва на фона на геополитическа ситуация, получила се в годината, в която руският ревизионизъм се спъва в смелата защита на украинския народ, но продължава да създава на всички ни икономически проблем, превръщайки енергията в инструмент за изнудване. Спрямо това предизвикателство най-бързият отговор е диверсифициране на енергийните маршрути", подчерта Мицотакис. 

"Свидетели сме на поредната важна стъпка в развитието на стратегическото партньорство между България и Гърция, основано на общи интереси, взаимно доверие и споделен ценности. Нашето традиционно добро  партньорство придоби още по-интензивен характер с геополитическите сътресения и прекъсвайки веригите на доставки в резултат на войната на Русия срещу Украйна. Тя ни накара да преосмислим понятията сигурност, свързаност, добросъседство и солидарност", посочи от своя страна Радев. 

"Искам да изкажа благодарност към приятелска Гърция за солидарността и предоставения достъп към терминала за втечнен газ в Ревитуса и газопреносната мрежа на страната в труден за България момент, когато бяха прекъснати доставките на руски газ", допълни държавният ни глава. 

Има обаче и противници на идеята за рестарт на строителството на петролопровода.
Жители на Поморие и на Бургас направиха референдум преди години, когато се обсъждаше идеята за нефтена връзка между България и Гърция. И днес, въпреки войната в Украйна и санкциите срещу Русия, те са против възобновяването на проекта.

„Този проект за нефтопровод може да осигури диверсификация на енергийните източници. Това е и главната идея. По отношение на цените на горивата – те със сигурност ще са доста по-ниски”, заяви в предаването „Твоят ден” по NOVA News Живодар Терзиев, председател на Българската петрола и газова асоциация.

“Цените на горивата и сега трябваше да са по-ниски.  А това е така, защото нефтът, който „Лукойл” потребява, е с цена 35-40 долара на барел по-евтин. Но компанията не калкулира цената по тази на „Брент”-а. Става дума за рекет върху българския потребител от руската компания, защото тя е определя върху цените на горивата основно в България, но и на Балканския полуостров”, посочи от воя страна енергийният експерт Красимир Манов.

Повече гледайте във видеата. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.