В София се проведе Поход на толерантността

80 години от спасяването на българските евреи и паметта на жертвите на Холокоста. С церемонии в страната беше отбелязан подвигът на спасението, за който през далечната 1943 г. заслуга имат митрополити, общественици и политици. Пред тогавашните управляващи е поставено искането да се противопоставят на готвеното депортиране на български евреи в нацистките концлагери. Едно решение се оказва историческо.

При откриването на документалната изложба „80 години от спасяването на българските евреи” в Националната библиотека държавният глава Румен Радев призова да се пази чист споменът за миналото.

„Българският народ и държава издържаха невероятен тест с огромна историческа стойност, като не допуснаха нито един български евреин да загине в лагерите на смъртта или да бъде убит в България. Спасяването на българските евреи продължава и днес да бъде пример за силата на обществената и политическа енергия, посветена на справедлива кауза”, отбеляза президентът. 

Смята се, че цар Борис III има заслуга за спасяването на българските евреи, като в нощта на 9 март 1943 година издава заповед срещу депортацията към нацистките концлагери. Посмъртно получава и награди от международните еврейски организации, които могат да се видят в Националната библиотека. За приноса му говори и историкът от Израел проф. Михаел Бар-Зоар.

„Вечерта влаковете са на гарите. Два часа преди да тръгнат, излиза заповед на царя нито един евреин да не напуска България”, обяснява той.

Днес, 80 години по-късно, представители на властта и общественици се включиха в шествие до Паметните плочи на спасителите на българските евреи.

В София имаше и Поход на толерантността, с който беше отбелязан подвигът на спасението, а с възпоменателна церемония пред Паметника на спасението беше почетена паметта на евреите, загинали в нацистките лагери.

„Хора, които рискуваха собствения си живот и на близките си, помогнаха на българските евреи да бъдат опазени в най-мрачните години на българска история”, каза председателят на Организацията на евреите в България „Шалом” Александър Оскар.

При Паметника на благодарността във Варна Олег Калдерон разказа, че пази спомени от разказ на родителите си за мрачните събития преди 80 години.

„Един малък народ е спрял една машина за унищожение, която е унищожила много хора, а този малък народ се е противопоставил и е спасил своите братя евреи. Това трябва да бъде ден на надежда”, смята Калдерон. 

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.