И ще повлияе ли на политическия процес у нас опитът за атентат срещу главния прокурор
Кой стои зад опита за атентат срещу главния прокурор и ще повлияе ли този опит върху политическия процес у нас. Темата коментираха в предаването „Здравей, България” журналистът Ружа Райчева, културният антрополог Ивайло Нойзи Цветков, политологът Даниел Смилов и социалният антрополог Харалан Александров.
„Твърде склонни сме да се фокусираме върху политическите приятели и врагове на главния прокурор”, коментира Харалем Александров. „Сериозните му врагове са съвсем различни – доста по-опасни и неприятни хора от тези, които искат да му ограничат правомощията. На първо място това е организираната престъпност, различните мафиотски групи. Второто, което ми хрумва, е руската държава, след като той отправи закана, че ще арестува Путин. Имперските персони не обичат такива неща”, коментира Александров.
„Дупката, която ще се отвори в политическата ситуация в България, ще е по-сериозна от дупката, която изкопа взривът в пътя. Но доколкото познавам Гешев това няма да го уплаши, а ще го мотивира”, коментира социалният антрополог.
ОПИТ ЗА АТЕНТАТ: Бомба срещу кортежа на главния прокурор (ВИДЕО+СНИМКИ)
„Ужасява ме готовността, с която голяма част от обществото заяви, че това е инсценирано”, коментира Ружа Райчева. „Не съм експерт, но е факт, че някой не го е страх от последствията. Това е безстрашие срещу държавата”, смята журналистката.
„Безспорно държавата трябва да хвърли всички ресурси и да разкрие възможно най-бързо кой стои зад този акт. Сигурно е подбиран моментът заради политически съображения, но това трябва да остане на втори план”, смята Даниел Смилов.
„Този случай е предупредителен изстрел във въздуха. Някой казва – внимавай”, смята Ивайло Нойзи Цветков.
„Важно е следствието да не изключва никоя версия. Наистина е възможно да има участие и на хора от служби – всичко това трябва да бъде разследвано. Тук идваме до някои от структурните проблеми на българската съдебна система. Казусът кой може да разследва главния прокурор – тук може да бъде илюстриран много ясно. Едната от версиите няма как да бъде обективно разследвана – тази, че е вътрешна работа, инсценировка. Това е спекулативно, но просто илюстрирам един от тези проблеми. Надявам се да не бъде сложен край на реформите в съдебната система”, каза Смилов.
Петков: До следващия вторник всякакви имена са само слухове
Случаят с главния прокурор трябва да стресне политическите играчи и да осъзнаят необходимостта от нормализиране на политическия процес, смята Харалан Александров.
В общественото пространство отново излязоха имена на възможен кабинет, предложен от ПП-ДБ, този път в списъка не присъства името на Кирил Петков.
„Проблемът е, че ПП-ДБ влязоха в това НС със заявката – нищо с ГЕРБ, нито мандат, нито участие. После седнаха на една маса. После се появиха слухове, че са се срещали и след това. Доколкото знам изтеклите имена се обсъждат. Избирателите обаче остават с впечатлението, че са излъгани, че са на тъмно, че им се замазват очите”, обясни Райчева.
„Въпросът е да бъдат праволинейни. За мен трябваше още след изборите да кажат, че ще правят нещо с ГЕРБ, смята журналистката.
„Борисов го играе конструктивист. Това е един вид капан. Нищо няма да стане. След това да може да каже – „Ето, видяхте ли, ето, вижте ги тия”. Има морална дилема, която минава през политическата реабилитация на Борисов”, смята Цветков.
„Единственият полуработещ вариант е вторият мандат с гласна или негласна подкрепа на Борисов. Но трябва да се мине и от двете страни през ценностен компромис, който няма да се случи. Проблемът тук е основно при ПП-ДБ, защото трябва да изчислят кое е по-голяма щета – да загубиш с Борисов или да стоиш на оградата и да отстояваш ценности до последно”, каза Цветков.
„Малко след изборите ПП казаха, че няма да подкрепят мандат на Борисов и правителство с министри на Борисов. Сега сме на вариант – правителство на малцинството, подкрепено от ГЕРБ и Борисов, на базата на ясно разписана програма. Хората, които ПП и ДБ ще извадят ще бъдат в по-голямата им част в експертен профил, но ще има и някои ключови фигури”, смята Смилов.
Повече гледайте във видеото.
Новините на NOVA - вече в Instagram, Twitter, Telegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.