Колко важно е да четем общите условия в договорите?

Често застрахователите се възползват от  липсата на достатъчна осведоменост  на застрахованите и изплащат много по-малко от дължимото обезщетение или въобще не изплащат такова.

„Застрахователят има право да откаже застрахователно обезщетение при точно определени хипотези. Първо, ако застрахователното събитие е възникнало умишлено, тоест ако ние нарочно сме увредили нашия автомобил, за да получим застрахователно обезщетение и това бъде установено”, обясни адвокат Адрияна Янчина.

Другият вариант да ни откажат обезщетение е когато има неизпълнение на нашите договорни задължения.

„Но това неизпълнение трябва да е значително с оглед интересите на застрахователя , да е било предвидено в договора или в закон и то трябва да е способствало за настъпването на това застрахователно обезщетение. В другите случаи застрахователят е длъжен да изплати обезщетение и той е длъжен да се произнесе или да изплати обезщетението в петнайсет дневен срок,след като предявим претенцията”, обясни още адвокат Янчина.

Застрахователните договори са дълги и имат много общи условия. Не всеки чете какво подписва..

„Много често застрахователите използват клаузи в договора и думи, които не са познати на един обикновен човек без юридическо образование и често се стига до отказ за изплащане на застрахователно обезщетение”, напомня адвокатът.

Повече гледайте във видеото.

Новините на NOVA - вече в InstagramTwitterTelegram и Viber - последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.

Редактор: Вероника Димитрова