Инспекторатът на ВСС бил вреден за съдебната система, категорични са и двамата

Нарушенията на правилника не са основание за обявяване на противоконституционност на взетите решения, въпреки че днес беше нарушен начина, по който се изказваха депутатите. Това заяви доц. Наталия Киселова в предаването „Денят на живо” по NOVA NEWS по повод днешните сблъсъци в парламента и промяната на начина, по който депутатите се изказваха – с микрофон от място.

Тя смята, че приетите днес законови поправки може да бъдат отложени и за януари. „Имаме нужда от друг вид Коледни подаръци, а не от промени в Конституцията”, заяви преподавателят по конституционно право. 

Скандални сцени в парламента: Защо се стигна до тях?

Според Андрей Янкулов от АКФ, след няколко години отново ще има дебат за промени в Конституцията. Причината е пълният монопол на прокуратурата върху обвинителната функция, изключващ съдебния протокол. „Нищо по тази линия не беше направено в конституционния проект, за да хармонизира нашето законодателство с европейската рамка”, каза той.

Според Киселова не е имало дебат по въпроса за монопола на прокуратурата върху обвинението. „Не е имало дебат по въпроса. Поводите за промени в Основния закон бяха два – да се ограничат правомощията на президента и да се ограничат възможностите на главния прокурор да влияе”, поясни тя. 

Протест и автошествие: КНСБ организира акция за по-високи възнаграждения

По думите на Янкулов Инспекторатът на Висшия съдебен съвет (ВСС) бил безполезен орган, който само брои едни срокове. „Инспекторатът се доказа като вреден за системата на държавния орган”, заяви той. „Ние сме сравнително малка държава, имаме прекалено много лица на висши държавни длъжности в правосъдието и този брой трябва да бъде редуциран”, заяви адвокат Янкулов. Мнението му се споделя и от Киселова. 

Конституционната комисия реши: Депутат може да бъде лице и с двойно гражданство

Относно промените, които засягат хората с двойно гражданство и възможността да заемат висши държавни длъжности Киселова заяви, че не е привърженик хората с двойно гражданство да заемат висши държавни длъжности. „Теоретично винаги може да възникне конфликт между две държави и лицето да е гражданин и на двете, въпросът за неговата лоялност ще бъде на дневен ред. Разбирането как някои хора са прекарали известно време в чужбина и след това идват да ни ощастливят може да го видим и 2001 и 2021 г.”, обясни конституционалистът Киселова и допълни, че нито при НДСД, нито при ПП експериментите са били добри.