Ако ГЕРБ държат на предложението си, няма нищо лошо Асен Василев да бъде втори вицепремиер след ротацията, коментира премиерът

Министри ще бъдат сменяни, само ако с Габриел сме съгласни с дадена рокада. Много по-добре е министрите да изпълнят програмите си. Смени ще бъдат правени, само където е необходимо, очаквам да са единични случаи. Ако ГЕРБ държат на предложението си, няма нищо лошо Асен Василев да бъде втори вицепремиер след ротацията. Това заяви премиерът акад. Николай Денков, който отговаря на въпроси на граждани във Facebook. 

"Важно е всеки министър да бъде оценяван според работата, която е свършил. Медийните изяви не са основа за смени. Следващите дни ще обсъдя с Мария Габриел информацията, която съм събрал относно това кой как се е справил с управленската програма. Когато ние двамата имаме консенсус, отиваме при партийните лидери", поясни министър-председателят.

Той подчерта, че няма промяна в уговорката за ротацията на премиерския пост.

"След разговори с ПГ на ДПС ще се реши дали ще разчитаме на тяхната подкрепа, но няма да правим компромиси. Ако те са готови да подкрепят състав на кабинет, който ние смятаме за добър, тогава ще приемем подкрепа от тях. Председател на НС може да е както Никола Минчев, така и Атанас Атанасов", допълни Денков.

По думите му повече експерти, отколкото политически лица са удачни за позиции в съдебната система. "За конституционен съдия би бил подходящ не политически оцветен човек, а такъв, който има богат опит в сферата. Не смятам за правилно ген. Атанасов да бъде кандидат, а по-скоро лице от юридическите среди", заяви Денков. 

За промените в Конституцията

"Това, че Радев представя пред КС промените в Конституцията, не е лошо. Той не атакува правосъдната система, а ограничаването на неговите права по отношение на назначаването на служебни кабинети. Причината е, че промените са направени така, че да се избегне еднолично управление на президента. Неприемлив е езикът, който държавният глава използва. Държи се като опозиционен лидер. Да направи партия и да спечели избори, ако иска да говори така. Всичко друго не съответства на позицията му", смята премиерът.

За Шенген

"Президентът имаше възможност да вкара България в Шенген със служебния си кабинет. Трябваха промени в закони и в Конституцията, затова нищо не се реализира. Без редовен парламент България нямаше как да бъде приета нито по въздух, нито по вода. Некоректно е Радев да критикува по тази линия. Сред ползите от присъединяването ни са това, че няма да се чака на опашки, а и туристите ще са облекчени в придвижването си. За бизнеса е много важно да паднат и сухопътните граници. Реалистично е да търсим решение за пълно присъединяване в края на 2024 г. и началото на следващата. Преговорите със сигурност ще започнат през настоящата година", категоричен е Денков.

Дезинформация, която плаши хората - така той окачестви информациите, че България се е съгласила да приеме хиляди бежанци срещу влизането в Шенген по въздух и вода. "Ще създадем координационно звено към МС за борба с дезинформацията. Обсъжда се и приемане на отделен закон или допълване на текстовете за Националната сигурност", посочи Денков. 

Еврозоната

"Единственото, което ни спира в момента, е по-високата инфлация. Тръгваме от по-ниски доходи. Срещнах се с президента на ЕЦБ и тя каза, че единствено инфлацията е това, по което трябва да работим. С финансовия министър обсъждаме какви още мерки можем да предприемем за намаляването ѝ. Част от нея идва от по-високите доходи за последните години, но е и заради наваксването и по-високия растеж на БВП - близо 2%", обясни той. 

Пазар на труда

"Вече не сме най-евтината работна ръка. Изпреварили сме Унгария. Там има много висока инфлация, тъй като икономиката им не е вързана към еврото", отбеляза Денков.

МВР

"Четирима полицаи са уволнени от системата на МВР,  а деветима са с наказание порицание заради превишение на права или неосъществяване на контрол по време на протестите", каза той. 

Според него за заплатите и допълнителните бонуси в администрацията до края на март ще има решение на МС. То ще балансира между институциите, но и между нивата в тях. Освен това ще има проверка защо има осезаема разликата във възнагражденията. 

Енергетика

"Има проблем с договора с "Боташ". Няма разследване, бяха изискани документи, за да се провери дали не нарушава европейските правила. Все още нямаме обратна връзка от ЕК. За България договорът не е изгоден, асиметричен е, дългосрочен със сериозни ангажименти", разкри премиерът.