Оказва се, че животните са много по-умни, отколкото е смятано досега

Старата английска поговорка „можеш да заведеш коня на водопой, но не можеш да го накараш да пие” се използва от 16 век, за да опише трудността да накараш някого да действа в свой собствен интерес. Изследвания на учени, занимаващи се с конете, показват, че използването на тази фраза неволно злепоставя конете от векове, пише „Гардиън”.

16-годишно момиче е шампион на България по конна езда при мъжете (ВИДЕО)

Според проучване на Университета Нотингам Трент, в което са анализирани реакциите на животните на игра, базирана на възнаграждение, конете имат способността да мислят и планират в перспектива и са много по-интелигентни, отколкото учените смятаха досега.

Патриарх Даниил се появи на кон за водосвет на Рила (СНИМКИ)

Конете умело адаптираха подхода си към играта, за да получат най-много лакомства - и същевременно да положат най-малко усилия. „Предишни изследвания сочеха, че конете просто реагират на стимулите в момента, не гледат напред, не мислят за бъдещето и не планират действията си - докато нашето изследване показва, че те осъзнават последствията и резултатите от действията си”, казва водещият изследовател Луиз Еванс.

В триетапната игра участваха 20 коня, които първоначално бяха възнаградени с лакомство само за това, че докоснаха с носа си карта. След това, на втория етап, изследователите започват да включват „стоп-светлина”. Конете получавали закуска само ако докосват картата, докато стоп-светлината е изключена.

Първоначално те игнорирали лампичката и продължавали безразборно да докосват картата, независимо дали лампичката е включена или не.

Но когато на третия етап изследователите въвеждат наказание за докосване на картата, докато светва стоп-светлината - 10-секундно прекъсване, по време на което конете изобщо не могат да участват в играта - екипът установява, че грешките на всички участници внезапно и значително намаляват. Конете започнали правилно да докосват картата само в подходящия момент, за да получат лакомство.

„Този таймаут беше достатъчен, за да получим веднага желаното от нас представяне”, казва Еванс.

„Това беше достатъчно, за да могат конете да си кажат: „Добре, нека просто да играем по правилата”, добавя още той.

Незабавната смяна на стратегиите им показва, че конете имат по-високо ниво на когнитивно мислене, отколкото се смяташе досега за възможно. Това предполага, че вместо да не успеят да разберат принципите на играта, конете са разбирали правилата през цялото време, но прозорливо не са сметнали за необходимо да им обърнат голямо внимание във втория етап.

„Когато имаше прекъсване за това, че нещо е сбъркано, те се включиха и започнаха да внимават”, разказва Еванс. Според изследователите това поведение изисква от коня да мисли за бъдещето и е много целенасочено, тъй като от конете се изисква да се съсредоточат върху това, което искат да постигнат.

Еванс се надява, че революционното проучване, което ще бъде публикувано в списанието Applied Animal Behaviour Science, ще помогне за подобряване на хуманното отношение към конете. „Когато започнем да мислим, че животните могат да имат по-добри когнитивни способности, отколкото се смяташе досега, тяхното благосъстояние ще се подобрява”, убеден е той.

Информирайте се преди всички - последвайте ни в Google News Showcase  

Източник: БГНЕС