Президентът представлява страната ни на 29-ата конференция на страните от ООН за климата

Тази година Азербайджан е домакин на 29-ата конференция на страните по Рамковата конвенция на ООН за климата. България е представлявана от президента Румен Радев. Част от българската делегация са и служебният министър на енергетиката Владимир Малинов, служебният министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, представители на държавни институции и агенции, на иновативни български компании и индустриални предприятия. Президентът е придружаван от съпругата си Десислава Радева.

Една от целите на срещата е да се договорят нови финансови ангажименти към развиващите се страни. До края на година ще приключи сегашният ангажимент, който възлиза на 100 милиарда долара годишно. Настояването в момента е финансовата помощта да достигне 1 трилион долара. Именно в тази посока беше и изказването и на българския президент, който представи позицията на страната ни. С нея той потвърди ангажиментите на страната ни и заяви готовност страната ни да участва активно в климатичната дипломация.

За 29-и път: Започва Климатичната конференция на страните

"Науката държи ключа не само за намаляване на въглеродния ни отпечатък, но и за подобряване на човешкия живот в епоха на климатична нестабилност. Затова призоваваме за продължаване на подкрепата за науката и образованието в областта на климата", коментира президентът Румен Радев, който посети българския павилион по време на конференцията.

„Новата цел трябва да осигури финансиране от всички възможни източници, както публични, така и частни, за да се отговори на нуждите от финансиране за мерки за смекчаване и адаптиране, като се фокусира върху най-уязвимите страни. България се ангажира не само да бъде част от инициативи за регионално енергийно сътрудничество в Централна и Източна Европа, Балканите и Черноморския регион, но и извън тях - чрез укрепване на връзките между Европейския съюз и страни извън него, които споделят нашите приоритети относно климатичната неутралност, справедливия енергиен преход, енергийната сигурност и нисковъглеродните технологични иновации", заяви още държавният глава.

Снимка: Пресцентър на президенството

Радев посочи, че страната ни ще продължи да укрепва връзките между Европейския съюз и страните извън него, които споделят нашите приоритети относно климатичната неутралност, справедливия енергиен преход, енергийната сигурност и нисковъглеродните технологични иновации.

Основен фокус на лидерите в Баку ще бъде около това да намерят финансова помощ за развиващите се страни, така че да им помогнат да се адаптират към климатичните промени. Друг проблем, който отчитат лидерите на страните членки на конференцията, е връщането на Доналд Тръмп в Белия дом и рискът САЩ отново да излезе от Парижкото споразумение.

Снимка: Пресцентър на президенството

Генералният секретар на ООН също отправи спешен призив към лидерите участващи в COP 29. „Това, което чувате е тиктакането на часовника. Ние сме в последния етап на обратното броене за ограничаване на покачването на температурата до 1.5 градуса по Целзий и времето не е на наша страна“, посочи Антонио Гутериш.