Депутати от партията направиха заявката след среща с финансовия министър
От „Възраждане” биха подкрепили Силви Кирилов за председател на парламента, ако „Има такъв народ” потърси подкрепата им. Това обяви Цончо Ганев след среща с финансовия министър Людмила Петкова. „Бихме подкрепили Кирилов, ако на балотаж изборът е между него и кандидат на ГЕРБ или ДПС. Това е въпрос на разговори”, допълни той.
След срещата с Петкова от „Възраждане” подчертаха, че „българският данъкоплатец не трябва да става заложник на бленуваната еврозона”. „Имахме работна среща по покана на министерството и основното, което обсъдихме, беше тяхното виждане за ограничаването на дефицита, за да е спрямо критериите за влизане в еврозоната”, поясни Ганев.
Той определи предложените мерки от МФ като "рестриктивни и сериозни". "Приходите ще нарастват всяка година с 5 милиарда, а разходите ще нараснат с 18 милиарда за 2025 година при 0% дефицит. При 3% - ще нараснат с 12 милиарда. С някои от мерките сме съгласни, защото те са национално отговорни и трябва да се случат, но за други сме против", каза още той.
Относно предложеното еднократно облагане на свръхпечалбите на банките, от "Възраждане" обявиха, че за този момент са против. "Може да подкрепим това, след като видим всички отчети. Това за нас звучи изключително добре и важно за отношението на банките към българските потребители“, посочи Ганев.
На второ място "Възраждане" и МФ са обсъдили данък върху добива на подземни богатства. "Предлагат 5% допълнителен данък на руди и грубо казано метали. Подкрепяме тази мярка и искаме по-тежки данъчни рестрикции на фирмите с концесии", заяви Ганев.
От партията са "категорично против" вдигането на акцизните ставки на тютюневите изделия и алкохола, но подкрепят идеята да се опростят лихвите по плащания на главници, изискуеми за публични и държавни вземания.
Цончо Ганев коментира и отмяна на регистрацията за ДДС: "Те предлагат новият праг от 166 000 лева да остане от 100 000 лева. Това е изключително лоша мярка и ще засегне много фирми от малкия и семеен бизнес".
"Ние искаме ставката за ресторантьорския бизнес да остане 9%, а не да се вдигне на 20%. Там може да има укриване на данъци, нерегистриране на трудови договори. Държавата трябва да влезе в сектора и да го изсветли. Категорично сме против", каза Ганев.
"Ние сме против вдигането на данъка за хляб и брашно, както и всички продукти от малката потребителска кошница. Всички те трябва да са с нулева ставка - например олиото и лекарствата", добави депутатът от "Възраждане".
"Еднократното деклариране на недекларирани досега данъци ще даде възможност на държавни и общински служители, участвали в корупция, да декларират и изперат парите си", заяви Ганев и добави, че от партията смятат, че облагането с 15% е малко и че са необходими поне 20-30%.
Редактор: Мира Мирчева