Твърди се, че тя е била разкопана нелегално и маскирана от реставраторите

Скандал с археологически ценности в Пловдив. Има съмнения, че изключително скъпа статуя на богинята на Филипопол е укривана шест месеца в епископската базилика. Тя била разкопана нелегално и маскирана от реставраторите, твърди директорът на Археологическия музей в града. Ръководителят на „Старинен Пловдив“, който отговаря за базиликата, заяви, че ще заведе дело за клевета. Прокуратурата започна проверка по случая.

Няколко века по-късно: Скулптура, използвана да подпира врата, се оказа ценно произведение на изкуството (СНИМКИ)

Мраморната глава на главната богиня на Римския Филипопол Тюхе е открита в сряда в Епископската базилика. Това е станало, докато в обекта се е извършвала проверка за състоянието на мозайката от Инспектората на Министерството на културата, представители на „Криминална полиция” и археолози.

„Дълбано е, разрушавано е. Главата е открита, след което копането е замаскирано. Статуята на Тюхе е изработена от висококачествен мрамор и е изключително ценно произведение на античното изкуство, каквото досега не е откривано у нас”, заяви директорът на Археологически музей - Пловдив доц .Костадин Кисьов.

Ново откритие във Видин пренаписва историята на българското царство

„Изключително интересна и изключително рядка находка. Божество с корона моралис. Това означава крепостна корона, което веднага ни наведе на мисълта, че това е градската богиня на Филипополис. Короната е изобразена по начин, че показва символично градската порта на града с две кули отляво и отдясно. Предполагам, че в сравнителни цени на аукциони ще струва около 5 милиона евро”, посочи археологът Любомир Мерджанов.

Директорът на Общинския институт „Старинен Пловдив“ Елена Кантарева, която отговаря за Епископската базилика, заяви за NOVA, че ще съди директорa на Археологическия музей. Тя твърди, че намерената антична глава на богиня нито е разкривана, нито е укривана от екипа на базиликата.

Археолозите разбраха кого изобразява откритата статуя от Хераклея Синтика

„Не са извършвани никакви нерегламентирани намеси и не са укривани движими културни ценности. Знаем за наличието на този мраморен артефакт през 2021 година. Нещо повече - за неговото наличие още тогава са информирани зам.-кметът с ресор култура, археология и туризъм Пламен Панов и зам.-министърът на културата през 2021 г. Амелия Гешева”, категорична бе Кантарева.

Тя отхвърли и обвиненията, че се е извършвала незаконна търговия с откритите монети в базиликата.