В неделя шестокласник влезе в болница след изпълнение на тренда „Супермен“

Ученик от София беше откаран в „Пирогов“ заради опасното предизвикателство „Супермен“. Друго дете е със счупен прешлен заради същата опасна мода. В ефира на "Здравей, България" директорът на 119. СУ и председател на Съюза на ръководителите в системата на образованието Диян Стаматов и психологът Пламен Димитров коментираха трябва ли да се въведат ограничения за деца в социалните мрежи.

Стаматов заяви, че според него TikTok трябва да бъде забранен за подрастващите. „В конкретния случай едно много послушно и ученолюбиво дете от 6 клас моли своите съученици да направят предизвикателството. За съжаление, експериментът е неуспешен. Моментално повикахме Спешна помощ, полиция, родители. На този етап няма сериозни последици“, обясни той. По думите му родителите са съгласни да се забранят телефоните и социалните мрежи.

„Трябва да се обсъждат всички рискови поведения в ранните години. Може да се вземе този пример за един важен разговор в семейството. Понякога е нужно да се влезе в старите, познати от миналото тоталитарни състояния на свръхконтрол, санкции и ограничения. Те обаче индуцират обратната тенденция в момента, в който децата получат телефоните си“, обясни Пламен Димитров.

TikTok предизвикателство изпрати дете в болница

Директорът на 119. СУ „Академик Михаил Арнаудов“ призова родителите да обръщат внимание на това, което децата им гледат в интернет, чрез приложения за проследяване. 

Още в събота пред NOVA майката на един от шестокласниците, участвали в предизвикателството, заяви, че иска държавата да се заеме с проблема. „Аз като родител вече се чувствам безсилна. Детето ми има контрол над телефона - няма инсталирани Facebook, TikTok, Instagram, но е сред съученици и големи хора”, каза Цецка Гръгнарова.

Според психолози излизането от виртуалното пространство и връщането на децата в реалността трябва да започне от вкъщи, а не от институциите. „Тук е важно да призовем семейството, тъй като точно там е коренът на проблема. Трябва да се обсъждат всички поведения в ранните години, които са рискови, и да се вземе дори и този пример за един важен разговор в семейството“, посочи Димитров. 

„Всеки ден сме свидетели до какви поражения води екранната зависимост при всички възрасти. Единствените решения са държавата, обществото и родителите да имат отношение към случващото се. В училищата и детските градини не трябва да има интернет изобщо. В училищата много отдавна няма учебен процес именно заради смартфоните. Следващата стъпка е ограничаването на мобилните телефони и интернет в извънучебно време”, коментира доц. д-р Стоян Везенков от Центъра за приложни невронауки и основоположник на проекта „Екранни деца” в ефира на предаването „Социална мрежа” по NOVA NEWS. По негови думи, ако децата играеха физически навън, щяха да знаят опасността от подобни онлайн предизвикателства.

Припомняме, че поредната мода в социалната мрежа TikTok представлява предизвикателство, при което дете скача в ръцете на свои съученици и трябва да бъде изхвърлено назад. Това изпрати шестокласник в болница.