Екип на NOVA си купи желирани бонбони по интернет и ги занесе в лабораторията в „Александровска” болница, за да провери какво има в тях

Проверка на „Събуди се” показва, че само с няколко клика можем да си поръчаме желирани бонбони, мед, кремове и вейпове с дизайнерски наркотици. Тези продукти са хит сред подрастващите. А учени се натъкнаха на вид синтетика, която никога не са виждали досега.

3 минути - точно толкова време ни отне да влезем в интернет и да си поръчаме желирани бонбони, които могат да дрогират. Питат ни имаме ли 18 години, но не искат да ги докажем. Попълваме адреса за доставка и чакаме. На сутринта получаваме есемес от куриерската фирма, че колетът ни е пристигнал.

И така без да ни търсят лична карта или какъвто и да е документ за самоличност - получихме пратката. Пристигнаха 3 пакета на стойност от 92 лева. С вкусове на ягода, портокал и синьо манго. Самият продукт изглежда като един най-обикновен желиран бонбон, даже отгоре е захаросан.

Скрита камера на NOVA: Къде в Плевен може да си купиш вейп с наркотик

За да видим какво съдържат желираните бонбони, отиваме в лицензирана лаборатория в „Александровска” болница.

След няколко часа резултатът е готов. Лаборантите са изненадани, защото не са виждали такова нещо. 

„Анализът установи 10-OH-HHC, което е модификация на познатия хексахидроканабинол”, обясни химикът Христо Манов.

В сайта, от който поръчахме, свойствата на бонбоните са описани като повишаващи чувството на еуфория и премахващи депресията.

„Отзад пише, че това е рекламен продукт и не е за консумация. Хората обаче си го купуват точно за консумация”, обяснява химикът.

Отговор на въпроса какъв ефект може да предизвикат тези желирани бонбони върху подрастващите остава неизвестен.

„Те са изключително слабо проучвани и нямаме представа какво е влиянието върху организма и когнитивните възприятия”, обясни Манов.

Ученици разказаха пред NOVA, че знаят за други деца, които са пробвали. Най-често това ставало на домашни купони.

продукти”,обясни старши комисар Владимир Димитров, директор на Дирекция „Киберпрестъпност”. „Ще извършим проверка къде се хоства този сайт, кой го е регистрирал и кой е изпращача на подобни материали”, обясни още той. Това отнемало 1-2 седмици.

По думите му част от тези незаконни вещества се произвеждат и на територията на България.

Учители пък призовават за повече комуникация у дома.

„Ще апелирам към родителите да знаят, че ако те не отделят внимание на децата си и не ги възпитават, през социалните мрежи някой инфлуенсър, известен с простотията си, той ще ги възпитава”, казва Александър Александров, учител по история. 

Повече гледайте във видеото.