![Снимка: istock](https://nstatic.nova.bg/public/pics/nova/article/980x551_1739279475.jpg)
Снимка: istock
Той е част от учение на НАТО
Американски безпилотен самолет Global Hawk беше засечен във вторник следобед във въздушното пространство над България. Машината е излетяла от военноморската база Sigonella в Сицилия. Самолетът влиза у нас през Гърция, като преди това прелита над Йонийско море, съобщава dariknews.bg. От "Ръководство въздушно движение" обявиха, че самолетът участва в регулярно учение на НАТО. Влизането му на българска територия е напълно съгласувано с всички национални органи.
Безпилотният летателен апарат се управлява от нашите Военновъздушни сили. Той не нарушава въздушния трафик над страната, тъй като лети на много по-голяма височина от останалите самолети. Летателното средство ще остане на наша територия до 6 сутринта в сряда.
Снимка: Flightradar24
Проследвяването на полета показва, че той многократно се движи по един и същи маршрут - София, малко след Монтана, обратно към столицата, до района около Банско и обратно.
Самолетът на вокалиста на Motley Crue се заби в този на Винс Вон, има загинал и ранени (ВИДЕО)
За какво се използват този тип безпилотни машини?
САЩ използват безпилотните самолети RQ-4 Global Hawk главно за разузнаване, наблюдение и събиране на информация. Това са стратегически дронове с висока продължителност на полет, които играят ключова роля в различни военни и граждански мисии.
Ето какви са основните им приложения:
1. Военно разузнаване. Hawk се използва за събиране на разузнавателна информация в реално време, включително идентифициране на вражески позиции, наблюдение на терен и проследяване на движенията на противникови сили.
2. Патрулиране и наблюдение. Благодарение на способността си да лети на голяма височина (над 18 000 метра) и с продължителност до 34 часа, дронът може да покрива огромни територии. Използва се за наблюдение на гранични зони, райони на военни конфликти и стратегически важни области.
3. Морски операции. Global Hawk е важен за мониторинг на морските пътища, идентифициране на подозрителни кораби и предотвратяване на контрабанда.
Снимка: Flightradar24
Редактор: Камена Георгиева