Контролните действия са част от правителствените мерки за ограничаване на нелоялните практики

НАП проверява големи борси, тържища и магазини в цялата страна. Контролните действия са част от правителствените мерки за скъсяване на веригата на доставки и ограничаване на нелоялните практики при хранителните вериги. Събраната информация ще послужи за целите на проектозакона за регулиране на договорите по веригата на доставките.

Контролни действия днес са осъществени в 12 обекта за търговия на едро в София, 12 във Варна, 13 в Пловдив, 12 във Велико Търново и 7 в Бургас. Фискалните инспектори са установили общо седем нарушения, сред които липса на задължителни реквизити в касовата бележка, разминаване между маркираните на фискалното устройство суми и наличностите в касата и други.

БАБХ, НАП и КЗП проверяват хранителните магазини в цялата страна

В рамките на проверките данъчните инспектори изискват документи за произход на стоки от първа необходимост - месо, мляко, ориз, картофи и др., като проследяват и ценообразуването от производител/вносител до цената в магазина.

Снимка: НАП

„Следим отчитат ли се всички реализирани продажби в търговските обекти, спазват ли се задълженията за регистриране и отчитане на продажбите в съответствие с изискванията на нормативните и поднормативни актове. Проследяваме и ценообразуването от производител/вносител до цената в магазина. Проверките ни ще продължат и през следващата седмица. Целта ни е да се обхванат възможно най-много обекти, за да се гарантира спазване на законодателството“, заяви главният директор на „Фискален контрол“ Филипина Тодорова.

Снимка: НАП

Една от първите проверени борси беше тази в пловдивското село Първенец. „Трябва да се нормализират цените в цялата държава, да има един праг или в най-скоро време ще останем без българско производство“, коментира Васил Марков, който е един от търговците там. „Тия, които оставаме да работим, сме все на прицел. Аз бях производител преди години с баща ми. Видяхме, че няма смисъл и бъдеще“, споделя друг от търговците в Първенец - Пламен Петков.

В парламента депутати, производители и регулатори обсъдиха проблема с цените. „Трябва да се опитаме да ангажираме ЕК за подкрепа на част от мерките, включително търговските вериги”, заяви Кристиян Вигенин от „БСП - Обединена левица”.

За трети път: Нов бойкот на хранителните вериги у нас

От Комисията за защита на конкуренцията обясниха, че са нужни доказателства, за да предприемат действия. „КЗК трябва да разполага с доказателства за договорки. За да се намеси Комисията, трябва да има информация от всички вас. За съществуващ картел има и канал за анонимни сигнали”, отбеляза Надя Минчева от Дирекция „Право и политика на конкуренцията” в КЗК.

Припомняме, че в страната се проведоха два бойкота заради цените на храните във веригите.  Предложението на организаторите на протеста е таван на надценките от 10% на основните стоки от малката потребителската кошница. Подобна мярка в нашата икономика последно е била въвеждана върху хляба. Според икономисти ограничението не е довело до желаното нормализиране на цената.