Снимка: iStock
При направата на видеото е използван изкуствен интелект
Фалшива новина за смъртта на доц. Атанас Мангъров обикаля мрежата. Клипът рекламира лекарствени продукти и хранителни добавки. Фалшивото видео започва с новината, че лекарят е убит заради откритие на иновативно лечение на хипертония.
В интернет пространството се появиха неверни публикации, в които се твърди, че доцентът е бил застрелян пред дома си в София. Във Facebook се завъртя подправено видео, изработено с изкуствен интелект, с водещата от Новините на NOVA Ани Салич. Тя „чете новина“, в която обявява смъртта на доцента.
Фалшиви лекарски съвети онлайн: Как да ги разпознаем
Измамниците са използвали така наречената deep fake технология, която преправя гласа на човек с помощта на изкуствен интелект. На практика чрез нея могат да се направят аудиозаписи или видеа с реален човек.
Направена е и фалшива статия от името на сайта nova.bg. В измисления текст е обяснено защо е бил убит известният български лекар. В измамата е включено и фалшиво интервю, уж заснето дни преди убийството. В него Мангъров промотира лекарства за кръвоносни съдове.
ОНЛАЙН ИЗМАМА: Замесиха лице на NOVA и известен лекар в измама с лекарство
„Обадиха ми се вчера няколко души и казаха, че са видели в интернет клип на Нова телевизия, според който съм бил застрелян пред вкъщи с три куршума и питаха дали съм жив”, каза пред камерата ни медикът. Видеото продължава с рекламата на иновативна хранителна добавка, а това не е първият случай, в който медикаменти със съмнителен произход се рекламират по този начин. „Опасно е защото не знаете какво има вътре. Това са неща, които ги наричат лекарства. За съжаление много хора се опитват да се лекуват по интернет, което не бива да става. Непрекъснато се обаждат хора, които са дали по няколкостотин лева за медикаменти за очи, за паразити, които уж аз съм рекламирал”, добави доц. Мангъров.
Така заблуждението се превръща в риск за здравето. „Дезинформационните наративи често са сензационни и шокови и предизвикват емоция сред гражданите. Това ги кара да разпространяват тази информация. Авторитетът на тези хора е много голям, затова и често биват използвани в дезинформациоонни видеа”, обясни киберекспертът Габриела Савова.
Затова доцент Мангъров многократно е подавал сигнали в прокуратурата, ГДНП и ГДБОП. „За съжаление опитите да се спрат тези дейности удрят на камък”, не крие лекарят. С усъвършенстването на изкуствения интелект фалшивите видеа с дийпфейк технология стават все по-трудни за разпознаване. „Начинът, по който са направени лицата на Мангъров и на Ани Салич, е доста добър. Намерени са достатъчно изображения, които да бъдат тренирани. Проблемът в такъв тип видеа е гласът. Ако не знаем, че има технология дийпфейк и че някой може да създаде такива имитации на говор и картина, може да бъдем заблудени”, обясни експертът по киберсигурност Станислав Атанасов.