
За поста се кандидатираха Велислава Делчева, Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов и Мая Манолова
Комисията за прякото участие на гражданите, жалбите и взаимодействието с гражданското общество изслуша кандидатите за омбудсман на Република България. Те са шестима. Омбудсманът се избира от Народното събрание в условията на публичност и прозрачност за срок пет години и може да бъде преизбиран на същата длъжност само за още един мандат, гласи законът. На 10 април 2024 г. бяха прекратени пълномощията на бившия омбудсман Диана Ковачева след подадена от нея оставка заради избора ѝ като съдия в Европейския съд по правата на човека.
Кои са шестимата кандидати:
- Велислава Делчева
Снимка: БТА
Тя е предложена от депутати от ГЕРБ-СДС. Била е в УС на Сдружение „Програма за развитие на съдебната система”, правен експерт в Конституционния съд, а в момента е част от екипа на Министерство на правосъдието в дирекция „Стратегическо развитие и програми”.
Делчева е юрист, правозащитник и правен експерт с над 20-годишен опит в областта на върховенството на правото, правата на човека, защита от дискриминация и подкрепа за уязвими групи. Това пише в мотивите към решението за кандидатурата ѝ, депозирани в парламента. От 2022 г. до началото на 2025 г. е координатор за България на програмата на USAID в Централна Европа за върховенство на правото. Делчева смята, че работата ѝ с различни международни институции ще ѝ бъде от полза като омбудсман.
„Широкият кръг от проблеми с икономически, потребителски и социални права на гражданите си остава основен проблем, както става видно и от годишния доклад на институцията на омбудсмана”, каза Велислава Делчева по време на изслушването, предаде БТА. Тя посочи още, че проблемът с правата на хората от уязвими групи е от особена важност за институцията на омбудсмана.
„Ако бъда избрана за омбудсман ще се ангажирам, разбира се, да продължа това, което са направили хората преди мен”, каза още Делчева. „Ще продължа активното застъпничество в подкрепа на нов закон за ВиК - тук се събират най много накърнени права, като достъпа до питейна вода на разумна цена”, обясни тя. По думите ѝ подадените сигнали от хора от уязвими групи не са в голям размер, но именно уязвимостта им предполага нарушаване на правата.
Сред акцентите, които Делчева изложи, бяха правата на децата и възрастните хора. „Всички знаем, че няма концепция за детето - искам с такава нова политика да се даде шанс на децата в конфликт да получат адекватна подкрепа с подходяща социална услуга”, обясни тя.
Като мярка за подкрепа с бъдещата си дейност, Делчева посочи подкрепата за разкриване на кризисни центрове и защитени социални услуги близо до хората. „В момента на територията на страната има само 13 такива", обясни тя.
- Антон Станков
Снимка: "Булфото"
Той е бивш правосъден министър в кабинета „Сакскобургготски“ и е номиниран за поста от „Асоциация Българско училище за политика Димитър Паница”.
„Институцията на омбудсмана е изправена пред множество предизвикателства, сред които е и това как да бъде по-мобилна и достъпна за хората”, заяви Антон Станков по време на днешното изслушване. По думите му институцията на омбудсмана вече е утвърдена като популярен инструмент за хората.
„Подходът на институцията не предполага наличие на изпълнителни правомощия, нито навлизане в правомощия на други органи”, посочи Станков и допълни, че в качеството си на кандидат напълно застава зад принципите на институцията. „Ще сформирам работна група за създаване на Кодекс на омбудсмана за добро поведение на администрацията и ще се облегна на работата на Европейския съвет за добро поведение на администрацията”, заяви той. Станков посочи, че администрацията е длъжна да се съобрази с издадените препоръки и по този начин ще бъде оказана подкрепа на институциите за подобряване на тяхната работа.
Сред част от приоритетите си Антон Станков посочи подкрепа на гражданите при упражняване на правата им, достъп до правосъдие и защита на правата на потребителите, както и правата на уязвимите групи, сред които са хората с увреждания. „Ще работя за защита правата на хората с увреждания, правото им да се ползват от мерки, които осигуряват тяхната автономност, социална и професионална интеграция и участието им в живота на общността”, каза Станков.
- Мария Матева
Снимка: КЗЛД
Тя е бивш член на Комисията за защита на личните данни, а кандидатурата ѝ е внесена от „Български червен кръст”.
„Една от целите ми като омбудсман ще бъде възвръщане на доверието на българите към публичния сектор”, каза Мария Матева по време на изслушването. Като акцент при представянето на приоритетите си Матева посочи също подобряване на обществените услуги и на достъпа до тях, прозрачност в институциите и модернизация на системите.
„Трябва да се създадат готови и работещи продукти, които да помагат на гражданите при упражняване на правата им”, посочи Матева и подчерта, че ще работи за подобряването на работата на публичния сектор при сигнали и защита на децата, подаващи сигнали. „Моите цели като омбудсман ще бъдат осигуряване справедливост на гражданите в отношенията им с медийния сектор”, заяви Матева, цитирана от БТА. Тя подчерта нуждата от реформи за социалните медии и платформите за игри, които да бъдат в защита на подрастващите.
- Джема Грозданова
Снимка: БТА
Тя е кандидатирана от Националната пациентска организация. Грозданова е бивш депутат от ГЕРБ, която напусна, за да се присъедини към партията, създадена от Цветан Цветанов.
„Моята дългосрочна задача са правата на децата в отношението им със съдебната система и въвеждане на съвременно детско правосъдие”, каза Джема Грозданова по време на изслушването. Грозданова подчерта и нуждата от промяна в системата за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни лица, която, по думите ѝ, е издадена още през 1996 година. „Tрябва да се промени и да се приеме най-накрая Законът за отклоняване от наказателно производство и налагане на възпитателни мерки на непълнолетни лица и се надявам заедно да успеем да го направим”, каза Грозданова, цитирана от БТА. Тя подчерта нуждата от създаване на Национална информационна система за насилието над деца.
Като свои основни приоритети Грозданова открои няколко сфери от здравеопазването, като грижата за психично болните хора, новата детска болница и липсата на лекарства.
- Димитър Маргаритов
Снимка: БТА
Той е познат като бивш председател на Комисията за защита на потребителите. Кандидатурата му е предложена от асоциация „Активни потребители”.
„През последните години най-големият процент жалби, адресирани до омбудсмана, са за потребителските права на хората”, каза Димитър Маргаритов по време на днешното изслушване. Той отбеляза важността на омбудсмана като медиатор в подобни казуси. Като част от своите приоритети той посочи грижата за децата със специални потребности.
„Чрез поднасяне на диференцирано учебно съдържание ще успеем да решим и програма за приобщаващо образование”, каза Маргаритов. Той допълни, че подобна стъпка би била полезна да убеди институциите, които имат отношение към този процес, че всички деца могат да разберат материала, който им се преподава.
„Младите хора с увреждания изпитват затруднения, особено да достигнат до пазара на труда. Така наречената адаптирана заетост е нещо, което със сигурност почти не е правено - бих положил значителни усилия в тази насока”, посочи Маргаритов.
- Мая Манолова
Снимка: БТА
Тя вече е заемала тази позиция. Манолова е номинирана от 23 браншови и граждански организации.
„Не хората трябва да търсят омбудсмана, а омбудсманът трябва да е при хората”, каза Мая Манолова. Като основен приоритет в кандидатурата си Манолова изведе работата на институцията на терен. „Гражданите очакват омбудсманът да бъде на терен. С моя екип подкрепяме протести и активности на инициативни комитети, подготвяме и законопроекти – закон за частния фалит, за колекторските фирми", заяви Мая Манолова и посочи, че по-голямата част от тези законопроекти вече са внесени в Народното събрание. Манолова подчерта важността на това кандидатът да познава работата на институцията и проблемите на гражданите. „Последната една година институцията остана без омбудсман и има нужда да влезе човек, който да знае какви са проблемите", каза Манолова. „В условията на икономически кризи хората имат нужда от силен, независим защитник. С екипа ми се занимаваме точно с това – да защитаваме права", обясни тя. Манолова подчерта и мястото на омбудсмана като значима и авторитетна институция, която се ползва с огромно доверие от българските граждани.
Редактор: Калина ПетковаПоследвайте ни