Снимка: БГНЕС
Той призова министрите да комуникират с обществото, за да изградят доверие
За 100 дни приехме своите програма и бюджет и преминахме през два вота на недоверие. Те бяха насочени срещу ясната политическа цел на правителството, която ще следваме до успешната ѝ реализация. Администрацията трябва да бъде изпълнител на политическа визия. Това заяви премиерът Росен Желязков преди началото на редовното правителствено заседание в сряда.
"Правителството отбелязва 100 дни през тази седмица. Много ясно трябва да се комуникират с обществото приоритетите и ресурсите, както и стадият на изпълнението им, защото така се изгражда или срива доверие", коментира министър-председателят.
Когато през далечната 1933 г. президентът Рузвелт, в обръщение по радиото, дава дефиницията на своето управление и посоката, в която ще се движи, въвежда и правилото за 100-те дни, каза още Желязков. По думите му тази терминология е натоварена и с много други исторически събития, като например 100-те дни на Наполеон.
Преди няколко дни мнозинството успя да преодолее първия вот на недоверие срещу него. Той беше внесен от „Възраждане” и подкрепен от „Величие” и МЕЧ. Мотивът беше системен провал на кабинета във външната политика. Очаквано, едва 54 народни представители гласуваха „за”, а 150 бяха „против”.
"Величие" готви нов вот на недоверие - заради кризата с боклука
На 17 април беше гласуван и вторият вот. Негови вносители бяха МЕЧ, "Възраждане" и "Величие", а основен мотив бе корупцията.
На този фон от ДПС-ДПС решиха да оттеглят подкрепата си за кабинета „Желязков“. Това се случи след съвместно заседание на парламентарната група и Централното оперативно бюро. Мотивите - институциите се използват за репресии, а съдебната система ставала все по-зависима.
От "Величие" пък обявиха, че готвят нов вот на недоверие към кабинета "Желязков", който да внесат след няколко дни. Основен мотив ще бъде кризата с боклука.
По-късно премиерът коментира актуални теми от Бургас.
За оборудването на АЕЦ „Белене“ – в контекста на решението, че няма да бъде продавано на Украйна.
„Това решение може да го вземе само Народното събрание. Има политически разговори по темата. Но ако се внесе доклад от министъра на енергетиката в парламента дали да се продължи мандата за преговорите с украинската страна или да се търси друго решение за това оборудване, то това ще е от компетенцията на НС. Скоро може би ще влезе с доклада за обсъждане“, коментира Желязков.
За Плана за възстановяване и устойчивост – втори транш
„Има шанс да получим пари по втория транш от Плана за възстановяване до края на годината. Вицепремиерът Томислав Дончев обясни ясно кои са проектите и възможностите. Парламентът работи активно и ще се стигне до решение“, категорично каза той.
Относно система за ранно оповестяване и защо не е сработила днес по време на земетресението
„Информацията, която е получена, е дошла от платформи, които са под операционната система „Андроид“ и нямат връзка с BG-Alert. Националната система за ранно оповестяване не предупреждава за потенциална възможност за земетресения, характерът на бедствието не може да бъде предвиден“, обясни Желязков.
Последвайте ни