Преди 80 години съветска подводница потапя българския плавателен съд с над 780 еврейски бежанци

На 9 май ще се навършат 80 години от победата на Съветския съюз над нацистка Германия.
Ден, който мнозина и днес отбелязват с респект. Някои все още наричат Червената армия „освободителка“. Спомнете си сцената от прочутия филм на Стивън Спилбърг „Списъкът на Шиндлер“, когато съветски войници влизат в концлагера и гордо заявяват, че носят свобода на оцелелите евреи. Нищо, че истинският им спасител е бил Оскар Шиндлер, който рискува живота си, за да ги измъкне от ужаса.

Днес ще ви разкажем за една почти забравена трагедия — съдбата на българския кораб „Струма“, нает, за да превози над 780 евреи към Обетованата земя. Екипажът му е български, а капитан — Григорий Горбатенко. Евреите обаче никога не стигат до спасение. Корабът е потопен от съветска подводница. Когато някой нарича Червената армия „освободителка“, нека си спомни и този епизод — част от поредицата „Забранената история“.

"ЗАБРАНЕНАТА ИСТОРИЯ": Руснаците, които се сражаваха на страната на Третия райх

Краят на 1941 година. Втората световна война е в разгара си – нацистите завладяват все повече територии в Съветския съюз. Москва е под обсада, а Сталинград едва удържа атаките на Вермахта. Евреите в окупираните от Хитлер европейски държави са подложени на нечувани гонения. Хиляди от тях търсят спасение, бягайки от континента. След капитулацията на Франция пътят към Съединените щати е отрязан. Единственото им надеждно убежище остава прародината – Обетованата земя.

По това време Израел още не съществува. От 1922 г. Лигата на нациите предоставя на Великобритания мандат за управление на територии, включващи днешен Израел, Палестина и части от Йордания и Сирия. Хиляди евреи се опитват да достигнат тези земи по море.

Няколко еврейски организации започват подготовка за транспортиране на хора с кораби. В България основна роля изиграва д-р Барух Конфино – очен лекар, роден в София, който оборудва няколко кораба за евакуация на свои сънародници.

„Забранената история“: Защо СССР бомбардира България на 22 юни 1941 г.

Историкът, журналист и капитан II ранг от резерва Атанас Панайотов от години проучва историята на спасените евреи по море.

„Разговарял съм с много български евреи, оцелели при пътувания с кораби към Обетованата земя. Някои казват, че Барух Конфино е герой, други твърдят, че го е направил за пари“, споделя Панайотов в предаването „Офанзива“.

На 12 декември 1941 г. в румънското пристанище Констанца над 780 евреи от Румъния, България, Бесарабия и съветските републики се качват на борда на кораба „Струма“. С български екипаж и командир Григорий Горбатенко, корабът плава под панамски флаг – Панама е неутрална държава. Така започва една от най-трагичните страници в българската морска история.

„Корабът „Струма“ тръгва с благословията на немското командване. Американците са обещали, че ако позволят корабът да отплава, ще деблокират румънски авоари на стойност 300 000 долара – тогава това са били огромни пари“, разказва Панайотов.

Маршал Йон Антонеску, начело на пронацисткото управление в Румъния от 1940 г., се включва във войната на Източния фронт срещу обещанието на Хитлер да му даде Бесарабия и Буковина. През есента на 1941 г. румънската армия превзема Одеса – именно в този период „Струма“ отплава по своя последен курс.

Забранената история: Как Русия бомбардира Варна и Балчик

Един от ключовите персонажи в трагичната история е Антон Прудкин – роден в Русе в семейство на украински войник и българка. Завършва Морското училище, но се увлича по анархистки идеи. Арестуван е за шпионаж в полза на Русия и участва в атентати, включително взрива в кино „Одеон“, насочен срещу цар Борис III. Осъден на смърт, е помилван именно заради сватбата на царя и впоследствие вербуван от съветското разузнаване.

По време на войната няколко български кораба превозват евреи, разказва проф. Асен Кожухаров – преподавател по военна история във Висшето военноморско училище във Варна и близък със сина на Григорий Горбатенко.

„Синът на Горбатенко не го определяше като руснак – той е бил български поданик. Интересното е, че според него „Струма“ е потопен от германски торпедни катери“, споделя проф. Кожухаров.

Пътят към Обетованата земя минава през Истанбул, където британските власти се намесват. Те забраняват слизането на евреите на брега, тъй като смятат, че това би нарушило мандатните им права в Палестина.

На 9 души, сред които една бременна жена, е разрешено да слязат. На 23 февруари 1942 г. е наредено „Струма“ да бъде изтеглен от пристанището. След близо 75 дни на надежда, корабът е извлечен в открито море – и изоставен.

"Забранената история": Как Русия предаде Македония на Сърбия

На 24 февруари, в мразовитото утро, съветската подводница „Щ-213“, командвана от капитан Дмитрий Денежко, получава заповед да потопи кораба.

„Английските власти настояват турците да извлекат кораба. В последния момент капитан Горбатенко разбира, че Панама вече не е защитен флаг за руснаците. Издигнат е български флаг. По-късно израелски изследовател открива в СССР моряка, който е стрелял с торпедото – Денежко. Той е направил оглед от близко разстояние, видял е името на кораба и знаел, че е български. Но е имал заповед да потопи“, разказва Панайотов.

В ледените води на Черно море загиват 406 мъже, 269 жени и 103 деца – общо 778 души. Загиват и капитан Горбатенко и целият български екипаж.

Очаквайте втората част от историята следващата събота – 10 април.