Вижте повече за двамата политици, които се изправят един срещу друг в битката за поста

Националистът Джордже Симион печели първия тур от президентските избори в Румъния. Той събира 40.94% от вота и е далеч пред останалите кандидати. Негов съперник във втория тур ще бъде кандидатиралият се като независим кандидат кмет на Букурещ Никушор Дан. Той изпреварва с по-малко от 1% кандидата, подкрепян от управляващата партия.

Кои обаче са двамата кандидати за президент на северната ни съседка

► Джордже Симион

Снимка: Getty Images

Джордже Симион е националист и открит поддръжник на американския президент Доналд Тръмп и неговото движение MAGA, спечели с огромна преднина повторените  президентски избори в Румъния на първия тур. За това допринесоха широко разпространените антисистемни настроения.

38-годишният лидер на крайнодясната партия „Алианс за обединение на румънците“ (AUR) ще се изправи срещу прозападен реформатор на балотажа на 18 май – вот, който може да промени геополитическата посока на страната, която е член на Европейския съюз и на НАТО.

Политическият пейзаж в Румъния беше преобърнат  още миналата година, когато върховният съд анулира предишните избори, на които крайнодесният Калин Джорджески спечели първия тур.

Решението последва твърденияв изборни нарушения и руска намеса – обвинения, които Москва отрича.

„В продължение на 35 години румънският народ живееше с лъжата, че сме демократична държава. Сега народът се пробужда“, каза Симион пред Associated Press.

Той завърши на четвърто място в миналогодишната надпревара и впоследствие подкрепи Джорджеску.

Снимка: Getty Images

♦ Симион е роден през 1986 г. в източния румънски град Фокшани, Симион завършва бакалавърска степен по бизнес и администрация в Букурещ, а след това и магистърска степен в университет в североизточния град Яш, където изследва престъпленията от комунистическия период. Той също така участва в ултраси групи, свързани с футболни отбори.

Участва в граждански активизъм, включително в протестно движение срещу противоречив проект за добив на злато, осъществяван от канадска компания в планински регион в западна Румъния. В тази зона се намира едни от най-големите находища на злато в Европа.

Той също така води кампания за обединение със съседна Молдова.

През 2019 г. Симион основава партията AUR, която добива популярност на парламентарните избори през 2020 г., представяйки се като защитник на „семейството, нацията, вярата и свободата“. Оттогава насам партията удвоява подкрепата си и се превръща във втората по големина парламентарна сила в Румъния.

Симион подкрепя Тръмп и заяви, че партията AUR е „напълно в съзвучие с движението MAGA“.

Партията се противопоставя на еднополовите бракове и поддържа тесни връзки с Румънската православна църква.

♦ Какво отстоява Джордже Симион?

Политическата платформа на Симион е изградена върху ярка риторика срещу установената власт и основана на популистки послания.

По време на пандемията от COVID-19 партията му организира множество протести срещу ваксинацията и карантинирането, като се възползва от широко разпространеното недоверие към властите.

Той нарече анулираните миналогодишни избори „държавен преврат“ и възприе още по-силна популистка риторика и религиозни послания, за да привлече електората на Джорджеску.

Определя настоящата политическа система в Румъния като „хибриден режим“, който не е успял да осигури демокрация след революцията от 1989 г., свалила комунизма.

„Хората гласуваха за промяна, но не им беше позволено да я осъществят. Затова се кандидатирам отново – като дълг към демокрацията, към конституционния ред, за да възстановя върховенството на закона, за да възстановя волята на румънския народ”, заяви той пред заяви AP.

Снимка: Getty Images

Президентство на Симион би поставило уникални външнополитически предизвикателства.

Той има забрана за влизане в две съседни държави – Молдова и Украйна – поради съображения за сигурност.

„В техен интерес е да поддържат добри отношения с нас“, каза той.

През март Симион предизвика скандал, след като по време на протест заяви, че онези, които са отговорни за блокирането на кандидатурата на Джорджески за втори мандат, трябва да бъдат „одрани на площада“. Това доведе до старт на наказателно разследване за подбуждане към насилие. Той отрече обвинението, заявявайки че това е било политическа метафора.

♦ Какви са позициите му спрямо ЕС и НАТО?

Наблюдатели отдавна го смятат за проруски настроен и предупреждават, че неговото президентство би подкопало както Брюксел, така и НАТО, докато войната в Украйна продължава. Той отхвърля тези обвинения като „кампания за очерняне“ от страна на левицата и заявява, че Русия е била „основната заплаха“ за Румъния през последните 200 години и продължава да бъде такава и днес.

„Затова ни трябва силно НАТО и присъствие на войски на терен в Румъния, Полша и балтийските държави“, каза той, макар да се обявява против изпращането на допълнителна военна помощ за Украйна.

„Опасността не е кой ще бъде следващият президент на Румъния, а онези, които искат да създадат дистанция и да формират два противоположни геополитически блока между Европейския съюз и САЩ“, заяви той.

По отношение на ЕС Симион посочи: „Искаме повече правомощия за 27-те държави, а не за европейските институции“. Той заяви още, че е „напълно съгласен“ с позицията на италианския премиер Джорджа Мелони, която беше единственият ръководител на правителство от ЕС, присъствал на встъпването в длъжност на Тръмп през януари.

♦ Какво казват критиците му?

Зигфрид Мурешан, румънски член на Европейския парламент, заяви в понеделник, че президентството на Симион би било „лоша новина“ за Румъния и Европа, и обвини лидера на AUR, че проявява „презрение към демократичните процеси“.

„Джордже Симион не е консервативен политик. Той е антиевропейски екстремист. Избирането му би застрашило Румъния, би подкопало стабилността в Европа и би представлявало стратегическа победа за Русия. Той не предлага никакви реални решения за проблемите на Румъния”, каза той.

Според Клаудиу Туфиш, доцент по политология в Университета в Букурещ, обвиненията срещу Симион, че е екстремист или проруски настроен, са преувеличени. Той смята, че президентството на Симион може да наподобява това на унгарския премиер Виктор Орбан, който отдавна е противоречия с Брюксел.

„Основната ми критика е свързана с ценностите му. Той е твърд противник на онова, което хората наричат политика на идентичността, така че ще се противопоставя силно на въпроси, свързани с ЛГБТ и джендър идеологията“, каза Туфиш пред AP.

Той добави, че Симион няма подготвен екип, който да се справи с големи кризи. „Когато става въпрос за справяне с геополитическа криза, те са напълно неподготвени“, каза политологът.

► Никушор Дан

Снимка: БТА

Независимият кандидат за президент Никушор Дан смята, че:

1. Държавните институции са завладени от групи по интереси. Компетентността беше заменена от партийна йерархия. Реформата трябва да обхване политическите партии и всички институции.

2. Румъния няма ясна посока. Законите и стратегиите си противоречат. 

3. Сред хората има разделение и не се вижда общия интерес.

Той посочва, че в негово лице страната ще има:

1. Президент, който познава административните и правните механизми и може да мобилизира здрави сили от обществото за държавна реформа.

2. Президент, който може да обедини румънския народ, а не да го разделя. "Да ценим това, което ни обединява, и да се борим срещу това, което ни разделя", посочва още Дан.

"Румъния не е една – тя е градска и селска, просперираща и уязвима, млада и стара, от провинцията и от диаспората. Нужен ни е президент, който не разделя, а обединява. Който се вслушва в всеки глас и изгражда мостове между общности, региони и поколения", посочва още той.

3. Набор от важни ценности - честност, компетентност, трудолюбие, смелост.

"Моята визия е базирана на ясна морална основа. Честност – за да си възвърнем доверието на гражданите. Компетентност – за правилни и обосновани решения. Трудът – ценност, която трябва да бъде уважавана и възнаграждавана. Смелост – да заемеш позиция, да се изправиш срещу корумпирани системи, да водиш твърдо, дори под натиск. Тези ценности не са прости идеали, а принципи, които ще следвам във всяко свое действие", посочва кандидатът за президент.

♦ Семейство и образование

Дан е роден е във Фъгъраш през 1969 г. в семейството на работник и счетоводителка. Като ученик в гимназия „Раду Негру“ във Фъгъраш е част от националния отбор по математика и печели златен медал на Международната математическа олимпиада през 1987 и 1988 г.

Завършва Математическия факултет на Букурещкия университет, а през 1992 г. заминава за Франция, за да уча математика в École Normale Supérieure в Париж.

Следва докторантура, която получава през 1998 г., в Университета „Сорбона Париж Норд”.

♦ Математик и граждански активист

През 1998 г. се завръща в страната. Работи в Института по математика към Румънската академия.

През този период се включва в граждански движения, които се противопоставят на незаконните действия, свързани с културно-историческото наследството.

♦ Асоциация „Спаси Букурещ“

 Участва в основаването на Асоциацията „Спаси Букурещ”, чиято дейност е насочена срещу застрояването и запазването на зелените площи и историческите сгради в столицата.

През 2012 г. се кандидатира за първи път за кмет на столицата като независим.

Снимка: Getty Images

♦ Основател на USR

 През 2016 г. основа USR - политическо движение на млади хора, което цели да промени Румъния, да я насочи по правилния път.

♦ Кмет на столицата

През 2020 г. обединява десни сили около независимата си кандидатура и печели изборите за кмет на Букурещ. Преизбран е през 2024 г. с над 47% от гласовете.

♦ Политически позиции:

- разходите за отбрана трябва да се увеличат от 2,5% до 3,5% от БВП до 2030 г. 

- подкрепата за Украйна във войната ѝ с Русия е от съществено значение за сигурността на Румъния.

Между първия и втория тур на изборите

На 5 май, ден след първия тур на изборите, Никушор Дан публикува съобщение на страницата си във Facebook, в което благодари на хората, които са го подкрепили. Той подчерта, че Румъния е изправена пред решителни избори за демократичното бъдеще на страната.

„Румъния има шанс. Благодаря на всички, които гласуваха вчера, с надежда и увереност в бъдещето на Румъния. Фактът, че влязохме във втория кръг, показва, че съществува една достойна, трудолюбива и отговорна Румъния, която е решена да защитава своите ценности”, написа кандидатът за президент на страната.

„Изправени сме пред ясен избор: между демократична, стабилна и уважавана Румъния в Европа и опасен път на изолация, популизъм и неподчинение на върховенството на закона. Не става въпрос само за двама кандидати. Става въпрос за посоката на развитие на цяла държава”, посочи още той.

Редактор: Цветина Петрова
Източник: Associated Press, "Ройтерс", nicusordan.ro,