Снимка: БГНЕС
Припомняме, че днес децата не са на училище заради протеста на работещите в градския транспорт
„Предложих на Народното събрание да се регламентира обявяването на неучебни дни, така че то да не става еднолично от кмета, а да се съгласува с Министерството на образованието и науката. Ще инициираме промени в Закона за предучилищното и училищното образование". Това заяви просветният министър Красимир Вълчев на брифинг в Министерския съвет в сряда.
„Причината е, че наблюдавам, че много кметове злоупотребяват с това правомощие, за да обединяват почивни дни. Принципът на задължителност в образователната система не е измислен, за да тормозим децата и родителите, а за да гарантираме правото на образование“, посочи той. И допълни, че целта на измененията няма да бъде отнемане на правомощия на местната власт, а да се подобри координацията между институциите и да има по-голяма предвидимост за родителите.
Петкова: Ако Терзиев иска, може да вдигне заплатите на работещите в градския транспорт
По думите му конкретният случай в София от днес не е повод за законодателните промени. Министърът подчерта, че в столицата има извънредна ситуация, но проблемът е в предвидимостта и липсата на своевременни добре координирани решения.
„Най-голямото столично училище е предложило вариант на родителите учениците от 1. до 4. клас да са в училище. Можеше да се организират на повече места занимания доколкото и където е възможно поне за най-малките ученици. Това не може да осигури пълноценен учебен процес, но можеше да се вземе по-добро решение – ако имаха училищата 2-3 часа повече време за организация“, посочи Вълчев.
Очаква се предложението за промяна в Закона за предучилищното и училищното образование да бъде публикувано до месец за обществено обсъждане заедно с още изменения, инициирани от МОН.
Просветният министър каза още, че са одобрени допълнителни средства по бюджета на ведомството за закупуване на учебници.
Промяната е свързана с измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, които влязоха в сила от учебната 2024/2025 година. Тогава бяха осигурени безплатни учебници, помагала и познавателни книжки за всички деца и ученици, независимо от формата им на обучение и вида на училището, в което се учат. Сега със синхронизирането на текстовете в закона и тези в подзаконовата нормативна уредба се гарантират в още по- голяма цялост техните права, уточниха от Министерския съвет.
„С разширяването на кръга на ползващите безплатни учебници се подпомага равният достъп до качествено образование, както и предотвратяването на социалното изключване и отпадане от училище“, се допълва още в прессъобщението.
Последвайте ни