Изпитът е генериран измежду близо 6 млн. възможни комбинации

Старт на държавните зрелостни изпити. Днес над 50 000 дванайсетокласници се явиха на изпит по български език и литература. Малко преди 06:00 ч. репортерът на NOVA Петър Антонов изтегли вариант 4 на изпита. Той е генериран измежду близо 6 млн. възможни комбинации.

По информация на NOVA интерпретативното съчинение е на тема „Разум и чувства” по „Крадецът на праскови” от Емилиян Станев, а есето - „Животът - колело или стълба”.

Изпитът включва 41 задачи, като последната от тях е създаване на аргументиран текст - интерпретативно съчинение или есе. Началото на изпита е в 08.30 ч., а зрелостниците трябваше да са на място поне половин час по-рано.

Изпълнява ли НВО целта, за която е създадено

„Училищата са готови, всичко е организирано”, заяви зам.-министърът на образованието и науката Емилия Лазарова. Тя призова зрелостниците да запазят спокойствие, за да могат да покажат знанията и уменията си. По думите ѝ предметът БЕЛ формира грамотността и общата култура на всеки млад човек. 

Квесторите предават телефоните си, преди да влязат в класните стаи, където се провежда изпитът, уточни Лазарова. Помещенията, в които пишат зрелостниците, са снабдени с видеонаблюдение. Те са проверени и запечатани в деня преди изпита. Готовите ученици могат да си тръгнат едва след приключването на първия модул.

Министърът на образованието: Успех на зрелостниците, те са подготвени

Минути преди 8:30 ч. всяко училище получи код от Министерството на образованието и науката, с който да разархивира и разпечата първата част от изпита, обясни зам.-директорът на столичното 108 СУ „Никола Беловеждов” Милена Хаджийска. Когато учениците започнат работа по теста, началният час се пише на класната дъска и се подава към МОН.

Бриджит Баджакова беше един от първите дванадесетокласници, които пристъпиха в двора на 108 СУ в София. Ученичката сподели, че иска да пише по „Спасова могила” на Елин Пелин, защото харесва произведението и се чувства най-подготвена за него. Имала обаче и резервни варианти. 

Най-нисък среден резултат за последните пет години е бил отбелязан на матурата по БЕЛ през 2023 г. Тогава зрелостниците са изкарали Добър 3.93. На следващата година общият успех е бил най-високият от 2020 г. досега – Добър 4.32.

Какви произведения са анализирали учениците в последните години?

►През 2022 г. те са можели да пишат есе на тема „Тежестта на думите”, а съчинението е било „Споменът – скръб и утеха” по произведението на Димчо Дебелянов „Аз искам да те помня все така”.

►През 2023 г. есето е било на тема „Живот в мрежата”, а интерпретативното съчинение – „Пътят на посвещаването” в произведение на Петя Дубарова.

►През 2024 г. учениците са писали есе на тема „Мълчанието – сила или безсилие?”. Желаещите да пишат ЛИС по тема „Цената на компромиса в стихотворението на Христо Смирненски „Приказка за стълбата”.

В затвора в Стара Загора също се вълнуват от матурите. Четирима зрелостници в училището „Поп Минчо Кънчев“, което е най-голямото в системата за лишаване от свобода в България, полагат изпити днес. Те споделят, че са се подготвяли  и се вълнуват от матурите.

„Развълнуван съм естествено. Това е един трамплин за живота ми, който трябва да мина така или иначе. Все пак имам амбиции занапред да се развивам и да не попадам пак на това място”, казва Николай Василев. Любимият предмет на Господин Рашков от малък е българският език и литературата. Репортаж за учениците в затвора очаквайте тази събота в Събуди се.

Засега няма информация за проблеми в провеждането на изпита из страната.

Повече гледайте във видеата.