Прокуратурата го изпрати в дом за временно настаняване

С прокурорско постановление 13-годишното момче, нападнало друго във Видин, ще бъде настанено във временен дом в София. Мярката е наложена, докато съдът реши окончателно дали да настани момчето в интернат. Решението дойде от комисия към Община Видин, която през вчерашния ден се събра на заседание. 

В ефира на „Здравей, България” Борислава Борисова, председател на местната комисия за борба с противообществените прояви и зам.-кмет на общината, поясни, че при тях до този момент не са постъпвали сигнали за предишни прояви на момчето.

Прокуратурата изпрати 13-годишния, ударил по-малко дете във Видин, в дом за временно настаняване

„В нашата община детето пребивава от края на март в кризисния център. Преди това местната комисия в Ново село е излязла с решение момчето да бъде приведено във възпитателно училище. Но съдът е преценил и е дал шанс психолози да работят с детето. Всички сме заинтересовани да помогнем на подобни деца, за да може да получат своя шанс”, поясни тя.

Бари Русев, организатор на протеста, каза в „Твоят ден”, че жителите на Видин са доволни, че това момче няма да бъде в града и ще бъдат по-спокойни за децата си. По негови думи държавата се е намесила след като се е стигнало до крайна агресия от страна на 13-годишното момче.

„Най-тежкото наказание – изпращане в интернат, не е решение на проблема. Обществена тайна е, че интернатите твърде често са инкубатор на престъпления и нерядко, когато навърши пълнолетие, възрастният вече човек излиза престъпник или зависим. Тогава обществото ще иска доживотен затвор. Зад почти всяка противообществена проява стои нещо отдолу и отвътре. И много често, когато става дума за деца насилници, наслиникът обикновено е жертва”, каза адвокат Силвия Петкова в студиото на „Твоят ден” по NOVA NEWS.

Георги Еленков от НМД посочи, че действащият закон за детското правосъдие и борба срещу противообществените прояви е от 1958 година – „морално и функционално остарял”. Той подкрепи твърдението на Петкова по отношение на интернатите.  И допълни, че във възпитателно-училищните интернати се настаняват деца на различна възраст, с различни прояви, което не е редно и не им помага. Еленков допълни, че в такива институции също така няма и достатъчно специалисти, които да работят с такива деца.

Повече гледайте във видеото.