Те бяха приети на първо четене със 111 гласа „за” и 35 „против”

От седем внесени законопроекта за промени в Изборния кодекс, депутатите днес приеха на първо четене само текстовете на ГЕРБ, информира БГНЕС.

В промените в Изборното законодателство е записано, че изборни секции могат да се отварят от ръководителите на дипломатическите ни мисии - консулства и посолства, въз основа на териториалното разпределение на българската общност на съответното място. Записано е, че организациите на българските общности в чужбина могат да подават заявления за отваряне на секции до ръководителя на съответната дипломатическа мисия, не по-късно от 25 дни преди изборния ден.

С промените, внесени от ПГ на ГЕРБ, отпада ограничението изборни секции да могат да се отварят само в дипломатически консулства, но е заложено, че избирателни секции, отворени в една държава, не могат да бъдат повече от 35. В промените е записано, че една изборна секция се отваря при подадено заявление с не по-малко от 60 подписа в него.

"В държавите, където е въведено електронно гласуване, няма двойно гражданство", заяви днес от парламентарната трибуна депутатът от "БСП лява България" Филип Попов по време на дебатите по промените в Изборния кодекс.

Според него позицията на "БСП лява България" е, че трябва да има честна изборна кампания при тайно гласуване, което е конституционно гарантирано. Попов посочи, че последните избори за местна власт са показали, че сегашното правителство е организирало много зле изборите и сега с промените в Изборния кодекс прехвърля отговорността за организирането на изборите върху ЦИК.

По темата

"На последните избори 9 от 10 изборни протокола са били поправяни", каза Филип Попов. Според българската практика гласуването може да се извършва само в избирателните секции. Попов попита защо парламентът е трябвало да променя нещо, което вече е работило.

"По време на кабинета „Орешарски” БСП година и половина са правили Изборен кодекс и той е бил вендета. Винаги, когато правите Изборен кодекс, ви бием, каза Цвета Караянчева от ГЕРБ.

"Виждаме поредните промени в Изборния кодекс след недоносчето, което беше гласуване наскоро под натиска на ПФ и което беше върнато от президента Росен Плевнелиев и прегласувано, за да се угоди на натиска на Патриотите. Това се казва да гласуваш на инат", посочи народният представител от ДПС Четин Казак. 

Промените в Изборния кодекс, предложени от ГЕРБ, бяха приети на първо четене със 111 гласа „за”, 35 „против” и 21 „въздържали се”. Гласуването предизвика остра негативна реакция на депутати от ДПС.

"Този законопроект е поредното изстъпление срещу демократична България и редът и посоката, които ние се стремим да следваме - тук имам предвид системните партии", обърна се от парламентарната трибуна депутатът от ДПС Тунчер Кърджалиев, обяснявайки отрицателния си вот. "Извиването на ръце може да стигне до счупването на ръце", каза той. Тук вие ни подарихте кауза, обърна се народният представител към вносителите и гласувалите текста на ГЕРБ.

Законопроектът на АБВ бе отхвърлен, промените в законопроекта на "БСП лява България" също не бяха приети с 24 гласа "за", 112 "против" и 36- "въздържали се". Другите законопроекти на депутатите Георги Кадиев, на Радан Кънев, на ДПС, на БДЦ също бяха отхвърлени.