Каменните руини са едни от четирите обекта в древния град Тиахуанако

Пума Пунку е една от световните археологически находки, които съвременната наука не успява да обясни. Въпроси като кой я е построил, как са обработени каменните блокове и защо е изградена все още нямат ясен отговор.

По темата

Пума Пунку в превод означава „Вратата на пумата“.

Представлява монументален комплекс, намиращ се на 72 км западно от столицата на Боливия Ла Пас. Комплексът е разположен на високо пустинно плато в Андите, на височина 3660 м., разказва vesti.bg.

Руините са известни като най-старите каменни структури в Южна Америка. Онова, което прави комплекса най-интересен е това как всъщност той е бил построен. Каменните руини са едни от четирите обекта в древния град Тиахуанако, наред с пирамидата Акапана, платформата Каласасая и подземния храм.

Каменните останки са така разхвърляни сякаш някакъв гигантски катаклизъм е унищожил цялата област.

Археолозите не могат да дадат точен отговор за това как точно е изглеждал комплексът в оригиналния си вид и какво е било предназначението му.

Водещи учени предполагат, че мястото е било построено преди около 2000 години. През 1945 г. археологът Артър Поснански предполага, че Пума Пунку всъщност е много по-стар. Чрез задълбочено изследване на структурата на комплекса и съпоставянето му с някои астрономически обекти на звездната карта, той датира руините на 15 хил. години пр. Хр.

Самите камъни обаче не могат да бъдат точно датирани. Пума Пунку може да бъде дори на стотици хиляди години. Неподчиняващи се на логиката, каменните структури удивляват и объркват археолозите и днес. Необяснимо е как са били създадени отделните камъни, използвайки съществуващите тогава техники за рязане.

Руините в Пума Пунку са направени от гранит и диорит, това е изключително интересно, защото единственият минерал, който е по твърд от тях е диамантът. Ако хората, които са живели на това място, са направили сами камъните, то те трябва да са използвали

диамантени инструменти.

Друг интересен факт за каменните структури е тяхното тегло. В описанието за тях се споменава, че теглото на един камък надхвърля 800 тона, при положение, че най-близката каменоломна е на около 100 км разстояние.

Научете още за Пума Пунку във видеото от канала n_l_o във Vbox7.com