Нови свръхсекретни компютърни кодове заплашват защитеността на системите

Някои от най-мощните инструменти за шпионаж, създадени от елитна група хакери на американската Агенция за национална сигурност (АНС), бяха разкрити публично, което може да има тежки последици за дейността на разузнавателната агенция и за сигурността на правителствените и корпоративните компютри, алармира в. "Вашингтон пост".

Средства за пробив на компютърни системи се появиха мистериозно онлайн през уикенда. Файлът съдържаше 300 мегабайта информация, включително инструменти за пробив на т.нар. "защитни стени" и за източване или промяна на данни.

Разкриването на файла означава, че поне още една страна - може би шпионска агенция от друга държава - има достъп до същите хакерски инструменти, които използва АНС, и може да ги прилага срещу организации с уязвими рутери и защитни стени. Освен това тя може да научава подробности за дейността на АНС, отбелязва вестникът, цитиран от БТА.

По темата

Публикуването тази седмица на уебсайтове на, както изглежда, свръхсекретен компютърен код, използван от АНС за пробив на мрежи на чужди правителства и други набелязани шпионски мишени, предизвика дълбоко безпокойство в средите на американските разузнавателни служби и повдигна въпроса дали собствените им елитни агенти не са станали обект на хакерски пробив, а методите им - разкрити, пише в. "Ню Йорк таймс".

Повечето външни експерти, проучили информацията, която бе разгласена от група, нарекла себе си "Посредници в сянка" (Shadow Brokers), казват, че файлът съдържа истински образци от кода, използван от АНС при разработката на специален зловреден софтуер, датиращ от средата на 2013 г.

Хакерската група е качила информацията в сайтове за споделяне на файлове като Бит Торент и Дроп Бокс. Тя казва, че е откраднала кибер инструментите от друга хакерска група - "Икуейшън груп" (Equation Group), за която се подозира, че е свързана с АНС. Към разкритата информация е прикачен анонс за "търг" за продажбата на втора серия инструменти на онзи, който предложи най-висока цена, посочва "Вашингтон пост".

Бивши служители на АНС предполагат, че изтичането на информация е резултат по-скоро от грешка на оператор от АНС, отколкото успешна хакерска атака от чуждестранно правителство срещу инфраструктурата на агенцията.

Уебсайтът на АНС беше недостъпен почти цял ден до снощи. Това стана малко след като хакери съобщиха, че са откраднали ценни киберинструменти на агенцията. Засега не е ясно дали двете събития са свързани, отбелязва изданието "Политико". Говорители на АНС и на кабинета на директора на Националното разузнаване отказаха коментар за прекъсването на достъпа, а говорител на министерството на отбраната каза, че ще проучи въпроса, но по-късно разяснения не последваха, допълва онлайн изданието.