Във Варна утре ще акостира руският гигант „Седов“ - той е най-големия ветроход в света

Най-голямото морско събитие регатата „Тол Шипс” започна днес във Варна. За първи път ветроходната надпревара се провежда само в акваторията на Черно море. Всичко за уникалната регата, разказва Нивелина Няголова.


Варна е първото пристанище-домакин на тазгодишното издание на „Тол Шипс”. Тук вече пристигнаха 20-те кораба от 9 държави, които ще участват в надпреварата. Зад мен виждате море от мачти – това е руския ветроход „Мир“, тук е и неговия близнак „Надежда“.


В регатата ще участва и единствения военен ветроход- „Рах Навар“ от Пакистан. Заради огромния трафик на Босфора последен във Варна утре ще акостира руският гигант „Седов“ - той е най-големия ветроход в света. Ще ви срещнем с друг негов събрат четири мачтовия барк „Крузенщерн“.


Гигантът „Крузенщерн“ е построен през 1926 година в Германия. След края на Втората световна война е предаден на Съветския съюз като репарация. Четири мачтовият барк идва за първи път в България.


Корабът е дълъг 114 метра, височината на мачтите е над 50 метра, а общата площ на платната е 3400 квадратни метра. На борда има над 200 души екипаж.


„Да работиш в морето, не е като да си на сушата. Ние не можем вечерта да се приберем в къщи. Ние живеем на този кораб. Ние нямаме през цялото време интернет, телефони, фейсбук не работи”, обяснява Кристина Хибер, преподавател на практиканти.


Корабът носи името на адмирал Иван Крузенщерн направил първото руско околосветско пътешествие. И по неговия пример ветрохода има зад гърба си две обиколки на света.
„Откакто е построен кораба е изминал разстояние колкото да отидеш няколко пъти до луната. Само при едно околосветско пътешествие се изминават 47 000 морски мили”, разказва Евгени Ромашкин, старши помощник капитан на „Крузенщерн”.


Докато разглеждаме кораба се натъкваме на нещо необичайно. На борда има параклис.
„Преди това е било зала за навигационно обучение, тук курсантите се учеха да се ориентират по картите. С напредването на технологиите картите станаха електронни и за това капитанът разпореди тук да се направи храм”, обяснява ни Кристина Хибер.


През тази година екипажът на „Крузенщерн“ помага при организацията и провеждането на зимните олимпийски игри в Сочи. Освен като атракция за туристите, кадетите са били гидове на чужденците в руския град.


Повече по темата гледайте във видеото.