С протести и гражданско неподчинение заплашват представители на рециклиращата индустрия

С протести и гражданско неподчинение заплашват представители на рециклиращата индустрия у нас. Браншът е разгневен, тъй като след 13 юли няма да можем да предаваме отпадъци срещу заплащане, а ще трябва да ги оставяме безвъзмездно в общински пунктове.

 

Васил работи по осем часа на площадка за приемане на скрап. Сега той не е сигурен вече за скромното си работно място.

 

Около 1,3 млрд. лева са инвестициите в България, изчисляват представителите на бранша, но ако новите законови положения влязат в сила, бизнесът смята, че ще бъде принуден да закрие работни места.

 

Хората от бранша се притесняват, че площадките, които са изградени с много усилия и много средства, ще опустеят. Площадки, изградени от общините все още няма. Срокът за изграждането на общинските площадки беше удължен до края на 2015 година, а фирмените трябва да спрат да приемат скрап. 

 

Така рециклиращите компании заплашват с протест и блокади. Асоциациите в бранша са недоволни и от въвеждането на така нареченото безкасова плащане за всички сделки - т.е. всяка тяхна покупка трябва да преминава през банка. Всички тези мерки целят пресичането на кражбите на черни и цветни метали.