Това показват резултатите от изследване на университета Грифт в Австралия

Богатото на пробиотици кисело мляко може да допринесе за понижаване на кръвното налягане, сочат резултатите от изследване на учени от университета Грифит в Куинсланд, Австралия, предаде БТА.

 

Пробиотиците са полезни бактериални щамове, които допринасят за доброто функциониране на червата в човешкия организъм и се срещат в йогурта и ферментирали храни. Смята се, че са свързани с благотворен ефект за здравето. Макар подобни твърдения да се нуждаят от научно потвърждение, авторите на изследването настояват, че благотворният ефект от пробиотиците върху кръвното налягане е реален.

 

„Анализът на резултатите от малък брой проучвания навежда на мисълта, че редовното приемане на пробиотици може да е част от здравословен начин на живот, който цели да се понижи кръвното налягане, както и да се поддържат здравословните му нива. Става въпрос за пробиотиците в йогурта, подквасеното мляко и сиренето, както и за добавките пробиотици”, заяви ръководителката на изследването Цзин Сун.

 

Макар изследването да не фокусира вниманието върху ефекта от приемането на пробиотици, Сун и колегите й уверяват, че предишни проучвания са установили, че пробиотиците допринасят за контрола на кръвното налягане, като понижават лошия холестерол в кръвта, предотвратявайки образуването на плаки, и като регулират нивата на кръвната захар.