Снимка: Thinkstock
Маскирааните се представили за полицаи
Турският завод за производство на килими „Меринос“ в руския град Ростов на Дон бе атакуван от въоръжени и маскирани мъже, конфискуван е твърдият диск на главния компютър, информира БГНЕС.
„Руските власти много често извършват проверки на нашата фабрика. Този път обаче не беше нормална инспекция, многобройна група от маскирани мъже с автоматични оръжия нахлуха вътре, като обявиха, че са от полицията и от силите на безопасността. Наложи се да прекъснем производствения цикъл. Не зная какво точно търсеха, но иззеха твърдите дискове на главния компютър и на останалите. Тъй като тук работят предимно жени, всички се изплашихме много. Такова нещо досега не бяхме чували, нито виждали“, коментира директорът Светлана Зимина пред ИТАР-ТАСС, цитирана от турските агенции.
Зимина допълва, че в завода работят и 9 граждани на Турция, които разполагат с всички необходими разрешителни за това, но те ще бъдат изведени извън страната, без някой да обясни причините. В „Меринос“ работят 450 руски граждани. Засега не се уточнява съдбата на турската инвестиция, а централният офис на компанията в Турция не отговаря на телефонните позвънявания.
На заседание на консултативния съвет на турската Асоциация на индустриалците и бизнеса премиерът Ахмет Давутоглу заяви, че страната му вече е въвела ответни наказателни санкции и задейства компенсаторни мерки за износителите на продукция в Русия, потърпевши от руските ограничения.
Същевременно строителното министерство в Москва готви свои предложения за списъка на Министерството на икономическото развитие /МИР/ за турските строителни компании, които няма да попаднат под ударите на руските санкции. Списъкът на МИР трябва да бъде готов до 10 декември, а невключените в него турски компании от 1 януари 2016 г. могат да сключват нови инвестиционни договори, но само след съгласуване с правителството на Руската федерация, съобщи ТАСС.
Строителният министър Михаил Мен не изключва, че част от турските инвеститори могат да се оттеглят от реализацията на големите проекти в Русия и подчертава, че доверието към тях като към партньори е сринато.
Анкара изчисли, че ако санкциите на Русия продължат да действат през цялата 2016 г., износителите на храни ще изгубят 764 млн. долара. Министърът на земеделието и животновъдството Фарук Челик заяви по държавната тв ТРТ, че Русия е върнала обратно в Турция 160 тона плодове и зеленчуци, без да ги пропусне през границата си.
Според него годишният обем на турския експорт от селскостопанска продукция за Русия възлиза на 1, 26 млрд. долара.
"На този етап се правят оценки на щетите, които понасят износителите, а върнатите стоки се пренасочват към други пазари. Руската страна все пак дава 1 месец до старта на санкциите си, надявам се в рамките на този месец ситуацията да се нормализира и да можем да обсъдим всичко, отчитайки стратегическия характер на двустранните отношения", коментира Челик.