Светът е поделен по въпроса, сочи проучване

Общественото мнение в 42 страни по света е срещу имиграцията на чуждестранни работници, а в 27 страни е „за“. В същото време 57% по света смятат, че имиграцията е нещо хубаво, а 32% - че тя е нещо лошо. Това сочат резултатите от 39-ото годишно световно допитване, проведено от международната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл“. Проучването изследва нагласите, очакванията, вижданията и убежденията на 68 595 души в 69 страни по целия свят.

 

Още по темата

Според данните най-бедните страни по-скоро подкрепят миграцията, по-богатите – не, а най-богатите са разделени в мненията си. В момента Европа е лидер в антимигарнтските настроения. България не прави изключение.

 

Сред 18-те изследвани бедни страни, където средният годишен доход на глава от населението е по-малък от 10 хил. долара, само в три мнозинството е „против“. Сред страните със средни и високи доходи (със среден годишен доход на глава от населението между 10 хил. долара и 35 хил. долара), вижданията на мнозинствата са точно обратните: само в три от 31 изследвани страни мнозинството е „за“.

 

Любопитното е, че богатите страни, където средният годишен доход на глава от населението е над 35 хил. долара, са разделени: сред 17 изследвани страни, девет подкрепят, а осем са срещу имиграцията.

 

В същото време в рамките на едно и също общество обикновено по-бедните са срещу имиграцията. Сред групите с най-ниски доходи нетната стойност в глобален мащаб е +2, докато при тези с най-високи доходи е +53. Интересни са и разликите в нагласите според възрастта, отбелязват от агенцията. Участниците под 35-годишна възраст в световен мащаб са по-позитивно настроени - с нетна стойност +30. При тези над 55-годишна възраст нетната стойност е +15.

 

Има силна вълна на антиимигрантски настроения в цяла Европа и тя е по-видима в Европейския съюз, отколкото в останалите изследвани европейски страни. Нетната стойност за европейските страни от ЕС е -21 (31% благоприятни нагласи, 52% неблагоприятни), докато нетната стойност за изследваните европейски страни извън ЕС е -9 (35% благоприятни, 44% неблагоприятни).

 

В рамките на ЕС най-силни антиимигрантски настроения се откриват в източните страни, където нетната стойност е -37 (24% дял на благоприятни отговори, 61% неблагоприятни), следвани от южните страни с -26 (28% благоприятни отговори, 54% неблагоприятни), и северозападните страни с -16 (33% благоприятни отговори, 49% благоприятни).

 

В северните страни нагласите към имиграцията са по-благоприятни с +18 (50% благоприятни отговори, 32% неблагоприятни).

 

В северозападния подрегион на ЕС има видима разлика между Белгия, Франция и Великобритания от една страна и Германия – от друга. Белгия показва нетна стойност -49 (19% дял на благоприятните оценки, 68 % дял на отрицателните), Франция -36 (22% благоприятни, 58% неблагоприятни) и Великобритания -21 (30% благоприятни, 51% неблагоприятни). Германия +5 (44% благоприятни, 39% неблагоприятни).

 

В България 11% смятат, че имиграцията на работници е нещо хубаво, но 62% са на обратното мнение. Останалите се затрудняват да отговорят. Така, с нетна стойност от -51, България се оказва сред страните, които в най-голяма степен се противопоставят на имиграцията, пишат още от „Галъп”.

 

„Данните още веднъж показват кризисния момент за Европа, а и за България. Предизвикателството на Европейския съюз сега е да запази енергията на европейския проект и да неутрализира центробежните тенденции”, коментира Кънчо Стойчев, вицепрезидент на световната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл“.