"За да работят IT специалистите в чужбина, няма нужда да прекрачват границата", коментира Теодор Дечев от АИКБ

„Ситуацията е ужасна, а в медицината нещата са много сериозни. Когато българските лекари отидат в Германия, никой не казва къде са германските, а те са в САЩ. Едва ли немските лекари живеят лошо в Германия, но те също се движат по посока на залеза – там, където дават повече пари, има по-голяма перспектива. У нас работата не опира само до мизерията. Тя опира и до отвратителните обществени отношения”, коментира за „Здравей, България” Теодор Дечев от Асоциацията на индустриалния капитал в България.

По темата

Коментарът му бе по повод идеята да се дават стипендии от 360 лева на студенти, които в продължение на пет години бъдат задължени да работят в България.

„314 лева е прагът на бедността. Какво ще прави един млад човек с 350 лева. Той не може да си купи нито учебниците, нито нещата, които му трябват за обучението. Едва ли държавата е закъсала толкова за чиновници. Проблемът на държавната администрация е в качеството, защото там голяма част от хората са партийно назначени”, заяви Мика Зайкова, бивш синдикалист, финансов експерт.

„Добре е да обясним най-после на държавната администрация, а може би и на синдикатите, че за да работят IT специалистите в чужбина, няма нужда да прекрачват границата. И това е един от абсурдите в България - че със синя карта и с пазарен тест, могат да идват само IT специалисти, а на тях изобщо не им е необходимо да стъпват в България”, добави Теодор Дечев.

Повече по темата гледайте във видеото.