Държавният глава е в Брюксел за срещата на лидерите на ЕС

Президентът Румен Радев се обяви против Европа на две скорости и настоя за единство, който участва в срещата на върха на ЕС.  

В Брюксел лидерите на страните членки пишат сценария за бъдещи реформи, които може да се окажат съдбоносни за нашата страна. 

"От тази седмица Европа няма да бъде същата. Налице е тенденция ЕС от съюз на принципи и ценности да се трансформира в съюз на сметки и пазарлък", заяви Радев. 

По темата

"В Брюксел съм, за да изразя ясната българска позиция в подкрепа на основополагащите ценности на ЕС - единството и солидарността, и да се противопоставя на тенденцията за Европа на две скорости - за формирането на център и периферия", заяви президентът.

"Дебатът за бъдещето на Европа по нови механизми, както се предлагат, едва започва. Предстои да разгледаме Римската декларация, едва сега започва дебатът по Бялата книга на Европейската комисия.

Всичко ще приключи през декември, когато ще има някакво решение, което всички очакваме. Дотогава трябва да извършим много задълбочен анализ, да отговорим на призива на Юнкер във всяка държава да има анализ от институциите, но и да стигне до всички граждани. Това е важен дебат", каза още Радев.

Председателят на Комисията Жан-Клод Юнкер предложи пет варианта за реформиране на общността. Сред които - да се запази статуквото, да се запази общия пазар, но да няма политически съюз или пък да има Европа на различни скорости. Лидерите на най-големите икономики в Европа - Германия, Франция, Италия и Испания вече оформиха група готова да се движи на отделна скорост. 

Според експерти реално и в момента Европа е на различни скорости. "Ами, хайде да погледнем - в Шенген ли сме, в Еврозоната ли сме? Ами, не сме! Значи не сме на първа скорост", коментира проф. Жасмин Попова от Института за държавата и правото на БАН.

"Юнкер беше безкрайно прям - "Добре сте дошли, ако имате алтернативи", коментира проф. Георги Димитров от катедра „Европеистика” на Софийския университет.

Това, което българите ценят най-много от членството в Евросъюза е свободата на придвижване и сигурността, показва проучване на Евробарометър. Имаме обаче резерви по отношение на приемането на еврото и общата енергийна политика.

Репортер: Антоанета Николова

За още новини харесайте страницата ни във Facebook. Там очакваме и вашите коментари.