Покупките на редица стоки за дълготрайна употреба нарастват чувствително

С 6,5% на годишна база расте крайното потребление на домакинствата през първото тримесечие. Икономисти смятат, че е възможен нов бум в потреблението. Това показва анализ на Института за пазарна икономика.

Покупките на редица стоки за дълготрайна употреба нарастват чувствително. Това показва, че дълго отлагани разходи за стоки с дълготрайна употреба, от които домакинствата се въздържаха след кризата от 2009 г., отново започват да се правят.

При някои от стоките се стига до рекордно високи стойности от 2004 г. насам – хладилници, бойлери, телевизори. Това се дължи както на след кризисното възстановяване на потреблението, така и на трайното повишаване на доходите на българските домакинства и съответно възможността им постоянно да подобряват битовите си условия, отбелязват икономистите. За това говори и все по-малкият дял на разходите в храна в общите разходи на домакинствата, по данни на НСИ. 

За първи път от кризата през 2009 г. темпът на нарастване на кредитирането се ускорява, като през май 2017 г. се вижда ръст от 5,8% на годишна база. С изключение на овърдрафтите, всички групи кредити към домакинствата бележат ръст последните месеци – потребителски, жилищни, други кредити. 

Обяснението за този ръст според анализаторите може да се търси в цялостното икономическо оживление и неговото отражение върху заетостта и доходите. Домакинствата загърбват консервативността си от кризисния период и все по-смело пазаруват стоки за дълготрайна употреба и дори нови жилища. 

За това спомагат и изключително ниските лихвени равнища по депозитите в момента. 

Предвид положителните сигнали за икономиката и през 2017 г., най-вероятно възходящата тенденция при потреблението ще се засилва в следващите месеци. Все пак обаче потреблението още е далеч от бумa, на който бяхме свидетели преди рецесията от 2009 г., заключава анализът.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.