Американката Натали Хейл за тайната на високите резултати по този метод на обучение

Със специален метод обучават деца със Синдром на Даун как да пишат, четат и говорят. С най-честата генетична аномалия всяка година се раждат 100 българчета. Марина Малашева и Станислав Илиев разказват как американката Натали Хейл учи "Всеки да чете".

Габриела дава живот на Лука преди 7 години. Още докато е бременна лекарите я съветват да направи аборт, защото има голяма вероятност детето да е със Синдром на Даун. Тя обаче категорично отказва.

Детето ни се роди със Синдром на Даун. Какво да правим?

„Той всъщност е на нивото на развитие на другите деца и в момента е в първи клас както всички останали деца”, разказва Габи.

Роденото с една хромозома в повече момче не само, че говори, но и чете.

„Работим с него от 2-годишен, на него му се показват думи, картинки. С него работи цялото семейство. Всеки ден гледаме да ангажираме за по 5 минути на ден, за да запомня нещата”, добавя Габи.

Тригодишно дете със Синдром на Даун брои до 10

Тайната на постигнатите резултати е в метода на обучение. Един от най-популярните е на американката Натали Хейл. Тя учи децата със специални потребности как да четат,а някои дори успяват да проговорят с нейна помощ. Важна роля имат т.нар. „флаш карти”, на които са изписани отделни думи. Има и изисквания как трява да изглежда визуално написаното в книгата.

България е първата европейска държава, в която Натали идва. Канят я родители на деца с Даун. В следващите два дни американката ще предаде опита си на педагози от различни краища на страната.

За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК. Там очакваме и вашите коментари.