Единственият български медицински хеликоптер осъществява през изминалата година общо три мисии
Два медицински хеликоптера бяха в готовност за оказване на спешна помощ по време на спусканията за Световната купа по ски в Банско. За щастие не се наложи те да летят на спасителни операции. Оказа се, обаче, че единият вертолет идва от Словакия, тъй като България разполага само с една машина за спешна помощ.
Само три са спасителните мисии, които осъществява през изминалата година единственият български медицински хеликоптер. „Бяха първостепенни, тук в планината. И трите мисии бяха успешни и помогнахме на пострадалите”, казва пилотът Васил Вълков.
За сравнение – в Словакия територията на страната покриват девет хеликоптера, които, само за година, са били използвани в почти 2000 спасителни операции. „Навсякъде, при инциденти в гори, планини, много често помагаме на туристи, участваме и при спасяване на хора в рухнали сгради”, казва Уилиам Кривага от Словакия.
Кристоферсен спечели гигантския слалом в Банско (ВИДЕО+СНИМКИ)
С хеликоптер, времето, за което пострадал човек може да се озове от планината в болницата се съкращава с часове. „Ако трябва планинските спасители да отидат до някой от върховете, им отнема около 2-3 часа, а за нас това е около десетина минути”, казва още Вълков.
И въпреки това за хеликоптер при спасителни операции у нас рядко някой се сеща. Най-вече заради неуредения въпрос с финансирането на въздушните акции. „Няма финансиране нито от държавата, нито от застрахователи. Единия хеликоптер вече го продадохме, останахме с един и ако проектът продължава така, може би и този хеликоптер и той ще бъде продаден и тази дейност ще приключи въобще в България”, коментира Вълков.
Така, само с един хеликоптер на разположение, на България й се налага да търси помощ от Словакия, за да покрие изискванията на ски федерацията за спусканията от световната купа. „Техният хеликоптер е с лебедка, ако стане нещо по пистата и се нуждаят от хеликоптер, хеликоптерът отива взима пострадалия от пистата, кара го тук, правят му чек и ако има необходимост нашият хеликоптер го транспортира до София”, казва още Васил Вълков.
Алберт Попов по NOVA: Надявам се за добър резултат
От пистите над Банско до столицата хеликоптерът може да стигне само за 30 минути. Пряката цена за една спасителна операция е между 1500 и 1800 евро в зависимост от летателното време. Големият нерешен въпрос у нас е, че няма финансиране за команден център, в който пилот и хеликоптер да са в готовност за полет по всяко време. И това е основната причина за липсата на спасителни операции във въздуха.
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.
Редактор: Росана Манева