Хейко Маас нарече действията на Анкара „неприемливи“ и обеща да предприеме съответните ответни мерки

Германският външен министър осъди остро решението на Турция да експулсира трима германски журналисти, съобщава Би Би Си, цитирана от БГНЕС. Хейко Маас нарече действията на Анкара „неприемливи“ и обеща да предприеме съответните ответни мерки.

На тримата репортери – Томас Зайберт от Tagesspiegel, Йорг Брасе от ZDF и Халил Гюлбеяз от NDR TV, бяха дадени 10 дни, за да напуснат страната. Това е първият случай, в който Турция официално отказва да даде акредитация на чуждестранни репортери.

Действията на Анкара предизвикаха опасения относно ново посегателство срещу свободата на словото и медиите. Десетки турски журналисти бяха задържани по обвинения в предполагаеми връзки с движението „ФЕТО“ на Фетхуллах Гюлен, което според президента Реджеп Ердоган стои зад неуспешния опит за преврат от юли 2016 година.

Отнети права на журналисти предизвикаха напрежение между Германия и Турция

При показен процес срещу служителите на опозиционния вестник Cumhuriyet, журналистите бяха осъдени по обвинения в тероризъм.

Германските журналисти с отказани акредитации вече са се завърнали в родината си, съобщават германски медии. Йорг Брасе сподели пред колегите си, че му е разрешено да изпълнява служебните си задължения в Иран, но не и да работи в Турция, която е страна членка на НАТО.

„Мисля, че това е опит да се увеличи натиска върху чуждестранните медии. След като правителството успя повече или по-малко да накара местните медии да замълчат, сега се опитва да направи същото и със западните медии“, категоричен е журналистът.

Няколко други чуждестранни репортери също очакват решение по акредитациите си. Журналистът Дениз Юджел, който има двойно турско и германско гражданство, прекара една година в затвор в Турция по обвинения в шпионаж.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.