Европа обаче иска реципрочност, се казва в предложение, одобрено от Комисията за граждански свободи

Гражданите на Обединеното кралство да могат да влизат в ЕС без визи за кратки периоди, след като страната им напусне Съюза. Това обаче ще стане при условие, че гражданите на ЕС се възползват от същите условия, когато пътуват до Обединеното кралство.

В сряда с 38 гласа "за", 8 гласа "против" и 3 "въздържал се", евродепутатите от Комисията за граждански свободи подкрепиха споразумение със Съвета, предаде БГНЕС. Текстът ще бъде подложен на гласуване в пленарна зала в четвъртък.

Ако бъде одобрено законодателството, то ще влезе в сила от деня след оттеглянето на Обединеното кралство от Европейския съюз. От тази дата от гражданите на Обединеното кралство, които са британски граждани, няма да се изисква да притежават виза за престой в ЕС до 90 дни през всеки 180-дневен период.

СAГАТА "BREXIT": Франция и Германия искат повече яснота

За тази цел Обединеното кралство ще бъде включено в списъка на страните, за чиито граждани не се изисква виза за влизане в ЕС за бизнес, туризъм или за посещение на роднини или приятели.

Освобождаването от визи за влизане в ЕС не се отнася за правото на работа в ЕС.

Отмяната на визовия режим няма да се случи без реципрочност.

В текста изрично се посочва, че премахването на визите за граждани на Обединеното кралство ще се състои единствено при реципрочност, при условие че на гражданите на ЕС се предоставя безвизов достъп за кратки бизнес или туристически пътувания до Обединеното кралство, ако страната остане извън ЕС.

Юнкер: Без споразумение до 12 април няма отлагане на Brexit

Ако Обединеното кралство изиска визов режим за гражданите на поне една държава членка, то тогава „трябва да се прилага механизмът за реципрочност, предвиден в законодателството на ЕС“, се казва в текста. Това може да доведе до повторно въвеждане на визи за гражданите на Обединеното кралство.

„Днешното гласуване е важна стъпка за гарантиране на правото на безвизово пътуване за европейските и британските граждани след Brexit особено в случай че е без споразумение. Не е тайна, че преговорите бяха блокирани по отношение на отметката относно Гибралтар, но в крайна сметка Парламентът демонстрира отговорност и постави на първо място интересите на гражданите. Безотговорният подход на Съвета сериозно подкопава духа на искреното сътрудничество между институциите на ЕС и се надявам, че той няма да бъде повторен в бъдеще“, заяви Сергей Станишев (С&Д, България), докладчик по предложението.

ВСИЧКО ПО ТЕМАТА "BREXIT" ЧЕТЕТЕ ТУК

 
Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.