Това каза американския посланик

„България ще получи най-модерния боен самолет на възможно най-добра цена”. Това каза посланикът на САЩ Ерик Рубин, цитиран от БГНЕС, по повод желанието на България да закупи F-16. Рубин участва в конференцията на тема „Политиките на България в евроатлантическата реалност“. На форума присъстват бившият белгийски премиер и председател на ЕС Херман Ван Ромпой, бившият президент Росен Плевнелиев и конституционният съдия Филип Димитров.

СНИМКИ ОТ КОНФЕРЕНЦИЯТА ВИЖТЕ ТУК.

„Като погледнете целия пакет ще разберете, че ангажиментът на САЩ е да подкрепя българската армия и авиация. Смятам, че цената е разумна. Разбирам, че това е висока цена, но ние ще подкрепяме нуждите на България и реалността, в която се намира. Уверявам ви, че България ще има най-модерния боен самолет, когато сделката бъде завършена. Това ще доведе до подобряване както на сигурността на България, така и на НАТО и по този начин ще стане неин стратегически партньор“, заяви Рубин.

Каракачанов: Трябва да обърнем още внимание на социалния пакет за военните

Той обясни още, че двете държави имат добро партньорство помежду си и ако някога то е било само по отношение на сигурността и отбраната, то днес те са многостранни. „Думата взаимозависимост е ключов фактор в оформянето на отношенията между България и САЩ. Ние трябва да продължим да защитаваме, това което сме постигнали, но и да гарантираме че това ще продължи и в бъдеще.

Аз вярвам в бъдещите отношения между САЩ и България, които датират от 150 години“, беше категоричен посланикът на САЩ в София. „Ние подкрепяме и диверсификацията, и завършването на българския газопровод.

Очакваме скоро да видим резултатите. Доставка на газ от други източници, например от Азербайджан, е ключов проект, който ще даде енергийна независимост на България. Това е важен фактор и за Националната сигурност на страната“, заяви още той и припомни, че топлинната енергия, която се произвежда у нас е благодарение на ТЕЦ „Марица-Изток“ 1 и 3, които са построени с американска инвестиция.

Снимка: БГНЕС

"Популизмът и дезинформацията застрашават Европейския съюз и парламент, но въпреки това в новия мандат на парламента ще доминират проевропейски настроени представители". Това каза бившият министър-председател на Белгия и бивш председател на Европейския съвет Херман Ван Ромпой, който също участва в конференция.

„Основното предизвикателство е какво ще се случи след 5 г., а не сега. Ако нищо не се промени през този период ситуацията тогава може да стане много по-тежка. Сега няма защо да се притесняваме за бъдещето и функционирането на съюза“, увери Ромпой и добави, че за момента няма достатъчно гласове, които да нарушат функционирането на европейските институции.

Той обясни, че популистите са били принудени да променят стратегията си и след решението за Brexit те вече не искат държавите им да напускат общността, но искат да я разрушат отвътре, което е много опасно. Според него популистите се страхуват от надеждата, която съюзът носи, но тя не трябва да бъде напразна.

„ЕС няма да се разпадне, защото една държава е решила да го напусне. За сметка на това обаче Великобритания ще бъде принудена да плати висока цена заради Brexit и това вече се случва – от юни 2016 г. паундът се е обезценил с около 20%. Излизането от ЕС, където е общият пазар си има цена. Това излизане трябва да се направи както трябва, защото иначе ще настъпи хаос, който ще принуди Обединеното кралство да преговаря отново“, заяви той и добави, че сега Тереза Мей трябва да разговаря не с разединена Европа, а с гласа на обединена Европа.

Според него основната опасност пред икономическото развитие на ЕС е нарастващият протекционизъм.

„Протекционизмът не защитава нито икономиката, нито хората. В ЕС трябва да работим усилено за структурни реформи, особено в икономическия сектор, имайки предвид и изоставането на ЕС в технологичната сфера. Според него ЕС е длъжен да се движи в крак с промените в света и да не изостава и на крачка от тях.

По думите на Херман Ван Ромпой 62% от европейците считат, че е добре да бъдат част от ЕС, само 11% смятат, че е лошо. 68% искат да останат в ЕС, за България той е 64%. 75% от гражданите в еврозоната са за еврото, което е бележи най-високият си ръст от въвеждането му.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.