Тя използва сълзотворен газ, за да разпръсне стотици, които вилнееха в сградата

Хонконгската полиция си върна контрола над парламента от протестиращите, след като използва сълзотворен газ, за да разпръсне стотици, които вилнееха в сградата в ден на безпрецедентен хаос и политическо насилие, предаде БГНЕС.

СНИМКИ ВИЖТЕ ТУК

Финансовият център бе разтърсен от три седмици огромни демонстрации срещу непопулярния законопроект, който би позволил екстрадирането на китайския континент. Късно в понеделник млади, маскирани протестиращи - мнозина с жълти твърди шапки, влязоха в парламента след сблъсъци с полицията. Те претърсваха сградата, изшариха стените й с антиправителствени графити, което е несравнимо предизвикателство към градските власти.

Снимка: EPA/БГНЕС

Полицията предупреди за предстоящите си действия и веднага след полунощ служителите на реда се придвижиха от няколко посоки, изстрелвайки сълзотворен газ и държейки в готовност палките си, докато обгазяваха демонстрантите.

По-рано същия ден огромни тълпи от мирно демонстриращи активисти организираха марш, призовавайки пропекинския лидер на града да се оттегли. Атмосферата се нажежи, след като ядрото на протеста нахлу в парламента. След като влязоха вътре, те изпотрошиха портретите на градските лидери, вдигнаха флага от британската колониална ера в главната камера и напръскаха герба на града с черна боя.

Протестиращи в Хонконг щурмуваха местния парламент (ВИДЕО+СНИМКИ)

 

Снимка: EPA/БГНЕС

"Няма насилствени протестиращи, просто тирания", пишеше на един банер, издигнат над подиума.

"Хонконг не е Китай", четеше се на друг.

Пред последните три седмици митингите са най-яркия израз на страховете от китайското влияние на територията от десетилетия.Протестиращите обвиняват Пекин в премахване на свободите и културата на града с помощта на неизбраните лидери на финансовия център.

Все по-твърдите тактики от някои протестиращи отблъснаха някои от тях, като в неделя се проведе голям контрамитинг в подкрепа на полицията. Въпреки че Хонконг се върна от британско към китайско управление на 1 юли 1997 г., той все още се управлява отделно под режим, известен като "една държава, две системи".

За искрата, подпалила настоящата вълна от протести, послужи опитът на шефа на изпълнителната власт Кари Лам да приеме закон за екстрадицията, подкрепен от Пекин, който сега отложи след публичната реакция. Тя се противопоставя на призивите за трайно отлагане на закона или за оттеглянето си от политиката.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.