От началото на миналата година парите на властта са на отчет пред антикорупционната комисия

Aнтикорупционната комисия публикува доходите на властта, за които висшите държавници са длъжни да се отчитат.

Премиерът Бойко Борисов е без имоти или земеделски земи, придобити тази година. Няма и кредити. В официалната му декларация са записани 75 000 лева кеш, от заплати. 190 000 лева спестени на депозит и около 5 400 лева заделени от болнични.

Президентът Румен Радев също няма нови имоти, спестил е 20 000 лева на депозит и заедно със съпругата си разполагат с 11 000 лева кеш. През миналата година от заплатата на държавния глава е купена кола за Десислава Радева за 7 000 лева. Президентът има и инвестиция в инвестиционен или пенсионен фонд.

Обвинител номер 1 Сотир Цацаров и съпругата му са си купили вила в Пещера през 2018 година - за 58 000 лева. Двамата имат влогове за над 470 000 лева - от заплати и наеми, пише в декларацията. Председателят на ВКС Лозан Панов е единственият от тримата големи в съдебната власт, който не е подал декларация пред КПКОНПИ.

От началото на миналата година парите на властта са на отчет пред антикорупционната комисия.

„По-важно е депутатите да бъдат независими, а доброто заплащане гарантира това”, коментира председателят на парламентарната група на ГЕРБ Даниела Дариткова.

„Аз идвам от бизнеса, спазвам всички закони”, заяви Валери Симеонов.

„Заплатите ни са високи и ако не се живее в лукс и с някакви екстри, може да се пести. От това е”, коментира лидерът на БСП Корнелия Нинова.

Oт заплата Нинова и съпругът й имат два влога за около 15 000 лева и един - за 15 евро. Миналата година лидерът на опозицията спестила и за автомобил - за 15 000 лева.

„Нямахме досега, купихме кола”, коментира още Нинова.

Шефът на групата на ГЕРБ в парламента Даниела Дариткова е oбявила пред антимонополната комисия, че няма имоти, но има влогове в левове, долари и евро. „Освен заплатата на народен представител, която на фона на българите е прилична, продължавам да работя и като лекар”, коментира Дариткова.

Бюджетната комисия отхвърли ветото за даренията на партиите

В парламента, като лидер на ГЕРБ, Дариткова наследи Цветан Цветанов. А той е описал замяната и купуването на нов апартамент за 100 000 лева. Същият апартамент, който след скандал му струваше всички постове.

Бившият вицепремиер, сега депутат Валери Симеонов поиска баланс в депутатските заплати. „Защото, от една страна, животът в София не е като в Бургас или в Павликени. От друга страна, заплатата трябва да е необвързана с минималната или средната. Трябва може би да бъде коригирана примерно може би на 4 години на всеки мандат, но не постоянно”, заяви той.

В декларацията на Симеонов са обявени 125 000 налични лева и около 93 000 спестени в банка. Отново - без имоти.

На въпрос дали се живее спокойно, когато няма имоти, Симеонов отговори: „Що за въпрос ми задавате? Чувствам се угнетен, неспокоен, не мога да спя направо, цяла вечер се въргалям в чаршафите, защото нямам имоти”.

Ще има ли ефект от ветото на президента върху промените във финансирането на партиите?

Депутатът от ДПС Делян Пеевски има доходи от наем и дивиденти -  над 1 500 000 лева в България и над 2 милиона щатски долара в чужбина.

Друг депутат, Веселин Марешки, през 2018 година е получил безвъзмездно една четвърт от къща в Панчарево. Доходите му са също основно от дивиденти, заедно със съпругата си обаче са длъжници по десетки договори за милиони левове.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.