Комисията по здравеопазване пък отхвърли идеята за намаляване на ДДС върху лекарствата

Бюджетната комисия в Народното събрание отхвърли президентското вето върху промените в Закона за държавния бюджет относно финансирането на партиите. С 12 гласа „за”, 6 „против” и нито един „въздържал се” депутатите приеха повторно гласуваните в пленарната зала поправки, които позволяват партиите да получават дарения от бизнеса, след като партийните субсидии бяха намалени на лев за действителен глас. 

Ще има ли ефект от ветото на президента върху промените във финансирането на партиите?

Председателят на комисията Менда Стоянова коментира, че разковничето на проблема се крие в намаления размер на субсидията, но ГЕРБ, които са вносители на това предложение, са изпълнили волята на народа. „Между първо и второ четене нямаше предложение от опозиционна партия, с изключение на ДПС, които внесоха искане даваната от държавата субсидия на партиите да стане 0 лв. Текстовете за финансиране на политическите партии е алтернативна форма на финансиране с цел тези партии да могат да функционират и да съществуват в правния мир”, подчерта Стоянова, цитирана от БГНЕС.

Тя коментира, че опасенията на президента, че чрез това финансиране партиите ще станат зависими от определени бизнеси са неоснователни, тъй като и досега партиите получават дарения, само че това се пази в тайна. „Смисълът на този закон е да направи прозрачни отношенията между бизнеса и властта, които в момента са скрити. В момента партии получават дарения от определени лица, но поради факта, че то е забранено се случва задкулисно и тайно. Зависимостта и сега я има, но тя остава скрита”, подчерта още тя.

В петък предстои законът да бъде гласуван от депутатите и в пленарна зала.

Комисията по бюджет и финанси прие и Законопроекта за ратифициране на Рамково споразумение между Министерството на икономиката и Lockheed Martin Global INC относно програма за индустриално сътрудничество, внесено от Министерския съвет. То е свързано с бъдещото закупуване на F-16. 

ДОСТЪП ДО ЛЕКАРСТВА: Предлага се задължителни нощни дежурства в аптеки

Членовете на парламентарната Комисия по здравеопазването пък отхвърлиха при първото гласуване предложението на БСП за намаляване на ДДС върху лекарствата от 20 на 9%. Осем от членовете на комисията гласуваха в подкрепа на предложените промени, един се обяви "против", а 11 се въздържаха.

Председателят на комисията Даниела Дариткова посочи, че от 2007 г. се правят подобни законодателни предложения, но те биват отхвърляни с аргумента, че не може да се оцени ефектът за крайния потребител. "Трябва да се мисли за възможности пациентите да имат достъп до качествени лекарства, но чрез промени в здравноосигурителния модел, а не през данъчни закони", допълни Дариткова.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook ТУК.