Промени в закона за туризма нажежиха страстите в парламента

Напрежение в Народното събрание при приемането на първо четене на промените в закона за туризма.   „Ябълка на раздора” се оказа предложението за продуктово зониране в курортите, което означава създаване на различни зони - включително такива без и със шум до късно през нощта.

Според приетите текстове право да определя кой курорт е със статут на национален ще има министърът на туризма. Досега това ставаше с решение на Министерски съвет. „Обединените патриоти" и БСП не се съгласиха с това.

„Прехвърляне правото за предлагане кои да бъдат и кои не национални курорти в Министерството на туризма всъщност представлява една своеобразна форма туристическа диктатура, диктат”, каза Валери Симеонов.

От Министерството на туризма контрираха, че законопроектът е обсъждан в продължение на 3 години,тъй като националните курорти са лицето на българския туризъм. „Защото е изключително важно да има ясен правен статут що е то национален курорт и какви са правата и задълженията”, коментира министърът на туризма Николина Ангелкова.

Спорът продължи и за зонирането на курортите. То предвижда общинските съвети да могат да определят различни зони. Включително шумни и тихи.

„Определят се зони, в които може да има шум между 1 и 2 часа. 10:54 ако вие имате заведение някъде в Нац курорт, вие ще попаднете в правилната зона като си платите. 11:17 създава се среда за корупция”, посочи депутатът Христо Проданов.

„Няма да има никаква информираност, общинските съвети ще решават коя част от курорта да бъде шумна зона и коя тиха. Какво ще стане с този собственик на хотел, който е предназначил неговия хотел за семейна  почивка, а попадне в шумна зона?”, попита Валери Симеонов.

„Това е обсъждано от ден първи с представителите от сектора. Трябва да има някаква рамка, някакви правила. Между първо и второ четене предложението за продуктовото зониране ще бъде изчистено”, каза Николина Ангелкова.

Зонирането на курортите раздели и представителите на бранша. „Няма как без план ние да твърдим, че ще се развиваме като туристическа дестинация. Така че това е едно добро начало”, смята Георги Мицов- хотелиер.

„Как ще районираме точно? Оттук нататък, ако един гост е свикнал да спи в хотел, който е в непосредствена близост до Несебър, ще го преместим в непосредствена близост до Св. Влас, защото в тази зона, която е до Несебър, вече ще бъде „парти зона”.Ема да, ама този турист е фен на този хотел, как така ще го преместим?”, коментира Диана Колчева- председател на Клуб на хотелиера - Слънчев бряг.

Споровете ще продължат между първо и второ четене на закона.

Новините на NOVA - вече и в Instagram, последвайте ни. За още новини харесайте и страницата ни във Facebook.