Външният министър на България е на посещение в Будапеща

Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева обсъди със своя унгарски колега - министъра на външните работи и търговията Петер Сиярто, широк кръг въпроси от двустранния и европейския дневен ред, включително енергетиката, миграцията и европейската интеграция на Западните Балкани, съобщиха от пресцентъра на Министерство на външните работи. Екатерина Захариева е на официално посещение в Будапеща по повод Деня на българо-унгарското приятелство и 100 години от установяването на дипломатически отношения между двете държави.

Възстановен е преносът на природен газ за Гърция

По време на визитата една от основните теми бе енергийната сигурност на Централна и Източна Европа. “Енергийните проекти на българското правителство целят диверсификация на източниците и маршрутите. „Балкански поток“ е български проект, който се изпълнява по европейските правила. Заедно с интерконектора с Гърция те ще дадат възможност на българските домакинства и на тези от целия регион, включително унгарските, да се снабдяват с газ от целия свят”, каза външният ни министър.

За Унгария е изключително важно изграждането на газовия хъб “Балкан” и „Балкански поток“, включително интерконектора с Гърция и терминала за втечнен газ в Александруполис, заяви министър Сиярто: “Искаме диверсификация, а България ще ни осигури това през своя територия.“

САЩ разкритикуваха строежа на „Балкански поток” у нас

„Българското правителство участва също като съсобственик с 20% в проект, който се изгражда в Александруполис и това е терминал за втечнен газ. С тези проекти, които изброих, ще се даде възможност за икономиките и домакинствата в целия регион да се доставя газ от целия свят, отбеляза външният ни министър”, заяви Захариева. „Всички енергийни проекти у нас се изграждат стриктно по европейските правила и нямат никакво забавяне”, допълни още българският първи дипломат.

Екатерина Захариева отбеляза и колко е било важно осигуряването на “зелен коридор” за българските граждани и за бизнеса в началото на първата вълна от коронавируса, когато европейските сухопътни граници бяха внезапно затворени. „Трябва да работим заедно, за да избегнем второ затваряне, тъй като икономиките ни няма да издържат”, добави тя, а Сиярто се съгласи с думите й.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.