Страната е втората най-тежко засегната от COVID-19 в света

Индия планира да започне в събота ваксинирането на 1,3-милиардното си население срещу COVID-19 - колосална задача, която се усложнява заради ограниченията, свързани със сигурността, несигурната инфраструктура и обществения скептицизъм.

Втората по брой на населението държава на планетата възнамерява до юли да ваксинира 300 милиона души, почти колкото населението на САЩ, в рамките на една от най-големите кампании за ваксинация в света.

Разкриха вероятния причинител на мистериозната болест в Индия

Индия е втората най-тежко засегната от COVID-19 страна в света - след САЩ - с над 10 милиона регистрирани случаи, въпреки че нивото на смъртност е едно от най-ниските в света.
"Бързам да се ваксинирам и да живея без страх и без маска през цялото време. Последната година беше много трудна за нас", заяви пред Франс прес Шатруган Шарма, 43-годишен работник в Делхи.

30-те милиона медицински лица и най-рискови групи ще бъдат първите ваксинирани, последвани от около 270 милиона души на възраст над 50 години или най-уязвими спрямо коронавируса.
Правителството разреши използването на две ваксини, които изискват постоянно съхраняване при ниска температура: Ковишилд (Covishield), разработена от "Астра Зенека" и Оксфордския университет и "Коваксин" (Covaxin), разработена от индийската компания "Бхарат Байотек" (Bharat Biotech).

По отношение на логистиката спазването на хладилната верига трябва да бъде гарантирано чрез мобилизирането на 29 000 точки пункта на складиране с контролирана температура, близо 300 хладилни помещения, включително 70 хладилни камери, 45 000 хладилници, 41 000 фризери и 300 соларни хладилници.

НОВА ЗАРАЗА: Мистериозна болест вкара над 300 души в болница, има починал

Най-големият производител на ваксини в света - Индийският институт за серуми (Serum Institute of India), твърди, че вече е произвел около 50 милиона дози от ваксината на "Астра Зенека" и планира до март да ускори производството й до 100 милиона дози месечно. Около 150 000 лица в 700 окръга бяха обучени специално по време на няколко национални учения за подготовка, включващи симулация на транспортирането и инжектирането на дозите от ваксината.
Но в толкова обширна и бедна страна с пътни мрежи често с лошо качество и с една от най-зле финансираните здравни системи в света, операцията е колосално предизвикателство. Властите уверяват, че ще се опират на опита, придобит по време на изборите и на кампаниите за ваксинация срещу полиомиелит и туберкулоза. Тези кампании обаче са "начинание от доста по-малък мащаб", напомня Сатяджит Ратх от Националния институт по имунология, докато ваксинацията срещу COVID-19 се очертава като "изключително взискателна".

Предизвикателства на терен

Макар че Индия разполага с четири "мега депа" за получаване на ваксините и транспортиране към разпределителните центрове на различните щати с превозни средства с контролирана температура, последният етап рискува да се окаже по-труден за реализиране. По време на неотдавнашно учение в щата Утар Прадеш - където температурите през лятото надхвърлят 40 градуса - здравен служител беше забелязан да пренася кутии с фиктивна ваксина...на велосипед.
Тревога предизвикват също нестабилността и ненадеждността на комуникационните мрежи, понеже правителството разчита да управлява процеса благодарение на дигиталните технологии чрез едно правителствено приложение - КоУИН (CoWIN), което вече има няколко фалшиви версии.

Повече от 150 000 индийци са починали от COVID-19 и индийската икономика е една от най-засегнатите в света.

Индийско-израелски 30-секунден тест за COVID-19 ще бъде готов до дни

Но също като в други страни, пристигането на ваксината предизвиква известен скептицизъм, подхранван от потока от дезинформация онлайн. Според скорошно проучване сред 18 000 души, 69 на сто от тях са заявили, че не бързат да се ваксинират.

Фактът, че "Коваксин" е получила само "ограничено одобрение", тъй като "Бхарат Байотек" не е предоставила данни за изпитвания от трета фаза, подхранва недоверието.

Проектът на Институтът за серуми да дистрибутира ваксината на "Астра Зенека" за физически лица и фирми на цена от 1000 рупии (14 долара) също предизвиква опасения от неравенство.
"Ще има дълго чакане за бедните като мен, докато богатите и заможните ще бъдат първите ваксинирани", заяви пред АФП Суреш Пасван, шофьор на рикша в Патна, в източната провинция Бихар. 

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУК или iOS (Apple) ТУК.

Абонирайте се БЕЗПЛАТНО за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща.

Източник: БТА