Изследването е на група шведски учени

Имунитетът срещу коронавирусната инфекция поражда извънредно ниска вероятност от повторно заразяване и заразяване на околните, пишат Vesti.bg.

Той се съхранява минимум девет месеца след болестта, установиха шведски учени, цитирани от Шведската национална агенция ТТ.

"ПИТАЙ ЗА ВАКСИНИТЕ": Доц. Ангел Кунчев и проф. Илко Гетов отговарят на вашите въпроси

Медиците от Каролинския институт и от клиниката Дадерюд провели изследвания с 370 участници, които били на първа линия и в близък контакт с инфекцията.

При 96% от тях, след изкарване на заболяването, наличието на антитела с запазвало през следващите 9 месеца. А след това две трети от споменатите лица изработвали клетъчен имунитет.

Сред 340 души с антитела рецидив на вируса бил наблюдаван при по-малко от 1% от тях.

Всички участници в продължение на 2,5 месеца преминавали всеки ден през изследване за наличие на коронавируса.

"Антителата и клетъчният имунитет се явяват косвен показател за имунитета, докато проведените едновременно PCR-тестове са прекият показател", поясни една от авторките на изследването д-р Шарлот Толин.

Ефективни ли ще са ваксините срещу новите щамове на вируса

По нейните думи при повторно заболяване появилият се имунитет може да приглуши симптоматиката, или тя въобще да не се прояви.

В такъв случай човек може да бъде носител на инфекцията, което е най-коварният вариант. Считащ се за здрав, такъв човек може да предаде инфекцията инфекцията на околните. Но се оказва, че нещата не стоят така.

Главният извод от изследването е, че рискът от повторно заразяване е незначителен, а изкаралите го не могат да пренасят заразата върху околните.

ВСИЧКО ЗА КОРОНАВИРУСА У НАС И ПО СВЕТА ЧЕТЕТЕ ТУК

За да научавате първи новините от България и света, изтеглете новото приложение на NOVA - за Android ТУКiOS (Apple) ТУК и HUAWEI AppGallery ТУК.

Абонирайте се за информационния бюлетин на nova.bg ТУК, за да получавате най-важните новини от деня на електронната си поща. БЕЗПЛАТНО е.