Това е част от нова разработка на учени от НАСА

Учените разполагат с доста начини за разпознаване на потенциални изригвания на вулкани. Въпреки това те не винаги успяват да предвидят тези събития. Затова постоянно се работи по нови методи, които да увеличат прецизността на прогнозите, а една от новите разработки на НАСА разчита на помощта на сателити, които да засичат много ранни признаци на вулканична активност.

За тестовете са използвани сателитите Terra и Aqua, които правят по две обиколки на Земята на ден и осигуряват пълно глобално наблюдение.

Учените са използвали събраните от тях данни, за да анализират евентуални промени във вулканичните зони преди тяхното изригване. Проверени са пет изригвания от 2002 г. насам. Данните показват, че при всички тях температурата в района на вулкана е започнала да се покачва с 1 градус или дори по-малко.

Зейна огромна пукнатина след изригването на вулкан в Исландия (ВИДЕО)

И при петте изригвания този процес ще продължи в рамките на 2 до 4 години преди самото изригване. И в петте случая достигането на температурен пик е приключило с изригване и последващо охлаждане.

Учените смятат, че това се получава заради два процеса. Първо е постепенното приближаване на магмата км повърхността. Това пък води и до отделяне на повече влага, която се засича по-лесно от уредите на сателитите. И двата процеса са лесно проследими и в комбинация с останалите методи за предвиждане на изригвания, могат да увеличат прецизността на прогнозите, казват учените.

Всички новини от NOVA NEWS гледайте в канала на телевизията във Vbox7.